Z višjimi globami nad šušmarje
V ponedeljek, 18. avgusta, bodo začele veljati novosti, ki jih prinaša spremenjeni zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno.
Kranj – Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno je začel veljati maja letos, uporabljati ga bodo začeli v ponedeljek, 18. avgusta, izjema so le določbe o osebnem dopolnilnem delu (sistem vrednotic), za katere je začetek veljavnosti določen za 1. januar 2015.
Kaj so najpomembnejše novosti?
Zakon poenostavlja postopek prijave kratkotrajnega dela: dovolj je prijava za zdravstveno zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, prijava na upravni enoti ni več potrebna, delodajalec pa vodi evidenco, ki jo podpišeta tako delodajalec kot delavec. Širi se tudi krog ljudi, ki lahko opravljajo kratkotrajno delo (na primer starši ali otroci zakonca, zunajzakonskega partnerja ali partnerja v registrirani istospolni skupnosti).
Po novem zakonu tudi sosedska in sorodstvena pomoč nista delo na črno, če je tako kot doslej delo opravljeno brez plačila in brez sklenjene pogodbe. Kot izjema od dela ali zaposlovanja na črno velja po novem tudi brezplačna pomoč ob sezonskih konicah pri delu na kmetijah, na planinah in na skupnih pašnikih. Delo v lastni režiji se nadomešča s sorodstveno pomočjo, v okviru katere lahko posameznik brezplačno in brez sklenjene pogodbe opravlja delo ali storitev za zakonca ali osebo, s katero živi v zunajzakonski skupnosti, za partnerja v registrirani istospolni skupnosti ali za osebe, s katerimi je v sorodstvu v ravni ali stranski vrsti do vštetega tretjega kolena ter v sorodstvu v svaštvu do vštetega drugega kolena.
Bistveno višje globe
V nadzor nad delo in zaposlovanje na črno se bo vključil organ, pristojen za carino, ki je po novem del finančne uprave (Furs), inšpektorat za delo pa bo ohranil pristojnost prepovedati opravljati delo delavcu, ki je zaposlen na črno, ali opravljati delo do odprave ugotovljenih nepravilnosti. Višje bodo tudi globe, še zlasti za šušmarje. Globa za delo na črno bo po novem za podjetja in druge pravne osebe od 2000 do 26.000 evrov ter za šušmarje od 1000 do 7000 evrov, za omogočanje dela na črno za pravne osebe od 2600 do 15600 evrov in za posameznike od 1000 do 5000 evrov, za zaposlovanje na črno za pravne osebe od 5000 do 26000 evrov in za posameznike od 100 do 5000 evrov in za nedovoljeno oglaševanje za pravne osebe od 1600 do 15.600 evrov in za posameznike od 500 do 2500 evrov. Prekrške, storjene iz koristoljubnosti ali za pridobitev večje protipravne premoženjske koristi, bodo kaznovali s trikrat višjo globo od predpisane. Poleg predmeta, s katerim je bilo opravljeno delo na črno, bo možno odvzeti tudi premoženjsko korist, pridobljeno z delom na črno.
Pogodba vedno pri roki
V primeru, ko se delo pri delodajalcu opravlja na podlagi pogodbe civilnega prava ali pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela, mora biti en izvod pogodbe ves čas na kraju, kjer se delo opravlja. S tem naj bi izboljšali učinkovitost nadzora, saj se je v preteklosti dogajalo, da so pogodbe dejansko sklepali šele v času nadzora. Delodajalca, ki bo zaposlil državljana tretje države, ki nezakonito prebiva v Sloveniji, bodo za pet let od izločili iz postopkov javnega naročanja, izgubil pa naj bi tudi pravico do javnih sredstev, vključno do sredstev Evropske unije.