Mag. Daniel Wutti, raziskovalec spominov Slovencev na Koroškem na preteklost

Iskanje skupne poti spomina

Jutri, 23. maja, bo pod geslom »Potovanje z besedo k besedi« potoval po Koroški literarni avtobus. Člani Društva slovenskih pisateljev iz Ljubljane in Društva slovenskih pisateljev v Avstriji bodo obiskali rojstne kraje najbolj znanih koroških slovenskih literatov in na vsakem postanku pripravili literarni nastop.

Magister komunikologije in raziskovalec odnosa Slovencev na Koroškem do svoje preteklosti Daniel Wutti iz Borovelj, profesor na Alpsko-jadranski univerzi v Celovcu in sodelavec Slovenskega znanstvenega inštituta v Celovcu, je bil osrednji govornik na svečanosti v spomin na 70. obletnico konca druge svetovne vojne, ki so jo organizirale slovenske organizacije na Koroškem. Njegov govor je bila analiza vpliva nacionalsocializma na »časovne priče« tega dogajanja in na njihove naslednike, ki tega obdobja niso doživljali, so pa preživljali njegove posledice, ki so se izražale v kršenju človekovih pravic, v izključevanju manjšine iz družbe in v jezikovni in drugih oblikah neenakopravnosti. Ti so s svojim javnim delovanjem in ponovnim bojem za slovenščino skušali nadomestiti krivico, ki se je dogajala njihovim staršem. Take razmere so obe generaciji, starejšo, ki je doživljala vojne čase, in naslednjo, ki je začela odraščati v letih po vojni, tesno povezale. Vnukom »časovnih prič«, to je starih očetov in mam, pa ti dogodki iz preteklosti celo koristijo, saj se zavedajo, da se je za narodnostni in siceršnji obstoj treba šolati, ustvarjati in stare teme dopolnjevati s sodobnimi.

Prostor mi ne dopušča, da bi opisal celotno razmišljanje mladega raziskovalca Wuttija o načinu spominjanja Slovencev na Koroškem na preteklost. Še posebno aktualno se mi zdi njegovo priporočilo, da se morajo približati različne pripovedi o zgodovini na Koroškem in da se je treba izogibati desetletja uveljavljenemu dominiranju ene zgodovinske verzije nad drugo. Tako bo nastal spomin, »ki ne bo razdvajal, ampak zbliževal, ki bo presegal nacionalne in etnične meje, brez zatajevanja in molčanja«. Tudi Slovenci bi morali bolj odkrito ravnati s svojo preteklostjo. Čas je za odpiranje do neštetih koroških družin, v katerih so se zaradi najrazličnejših razlogov odrekli slovenščini in slovenstvu. Veliko teh družin vidi danes jezik svojih prednikov kot obogatitev in pomagalo k temu, »da bodo začeli odkrito ravnati s svojimi slovenskimi koreninami«. Pa še nekaj pomenljivega je povedal Wutti. »Rad bi posvaril pred tem, da znotraj manjšine delimo spomin na preteklost na tako imenovani partizanski in katoliški spomin. Gotovo je tudi tu možno najti skupne poti spomina. Točno tako, kot je možno najti skupne poti tudi znotraj organizacij. Morda bi nas takšno bolj odprto mišljenje privedlo v neko novo svobodo«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 26. december 2017 / 14:58

Julij Dereani in elektrika v Kamniku

Kamniški politik, zdravnik, kamniški župan, doktor znanosti Julij (Julius) Dereani se je rodil 20. decembra 1861 v Žužemberku. Na volitvah 27. oktobra 1911 je bil izvoljen za občinskega odbornika v...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Anketa: Za lažjo odločitev

Devetošolci in dijaki zaključnih letnikov so minuli konec tedna obiskovali šole in fakultete, da bi zbrali kar največ informacij o izbranih šolah oziroma programih. Tako so tudi naši sogovorniki upali...

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Njeno veselje so krofi

Ivanka Brodar že odkar pomni, z veseljem kuha in peče, od vsega najraje potice in krofe, zato bo okoli pusta pri njih doma še posebej živahno.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

V Kranju imate več vina kot pitne vode

Marjan Černivec razstavlja v Domu upokojencev v Kranju fotografije različnih avtorjev, s katerimi obeležuje dva pomembna dogodka - stoletnico kranjskega vodovoda in dvajsetletnico triglavske kapelice.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Večina ne plačuje akontacije

Večina prejemnikov pokojnin tudi letos ne plačuje akontacije dohodnine od mesečne pokojnine. Obdavčene so pokojnine, višje od 1.070 evrov.

GG Plus / četrtek, 16. februar 2012 / 07:00

Odstranjevanje uničenih vijakov

Vsak domači mojster se je že soočil s težavo uničenih vijakov, ki mu jih nikakor ne uspe odstraniti z izvijačem. V tovrstnih primerih je dobro poznati nekatere preproste trike.