Vozili brez pravega počitka
V tritedenskem nadzoru poklicnih voznikov so mobilne enote finančne uprave odkrile kar 154 kršitev, kršiteljem pa izdale za 160 tisoč evrov plačilnih nalogov.
Kranj – Poostren nadzor nad vozniki tovornjakov in avtobusov, ki so ga mobilne enote Finančne uprave Republike Slovenije izvedle zadnje tri tedne v juliju, je pokazal, da slovenski poklicni vozniki pogosto kršijo predpise o delovnem času in obveznem počitku. Skupno so pregledali 220 vozil in opravili nadzor nad 6030 delovnimi dnevi voznikov, pri tem pa odkrili kar 154 kršitev, od tega je bilo 42 zelo resnih, ko so na primer odkrili naprave za onemogočanje beleženja vožnje. Mobilne enote finančne uprave so tako kršiteljem naložile plačilo globe v skupnem znesku kar 160.850 evrov.
Največ ugotovljenih kršitev je bilo povezanih s prekoračitvijo neprekinjenega časa vožnje in prekoračitvijo dnevnega časa vožnje. Mobilne enote so se osredotočile na potencialno nevarne voznike, ki huje kršijo pravila ur vožnje in obveznih počitkov ter ogrožajo varnost drugih udeležencev v prometu, o čemer pričajo hude prometne nesreče v zadnjem času, v katere so vpleteni vozniki tovornih vozil in avtobusov, so pojasnili. Poglobili so se v obravnavo celotne poti in daljših obdobij vožnje, ugotavljali so, ali so zapisovalne naprave prirejene, in odkrivali manipulacije s tahografi. Avtobuse pa so na primer kontrolirali na parkiriščih, ko so bili brez potnikov.
Od 154 ugotovljenih kršitev, za katere je bilo v treh primerih začasno odvzeto vozniško dovoljenje do izpolnitve predpisanih časov počitkov, je bila v 116 primerih izrečena globa v skupnem znesku 160.850 evrov, v 38 primerih pa so izrekli opozorilo. Največ kršitev je bilo zaradi prekoračitve neprekinjenega časa vožnje in dnevnega časa vožnje in zaradi nezadostnega dnevnega počitka. Veliko je bilo zlorab tahografa, tahografskega vložka ali vozniške kartice, ki je imela za posledico ponarejanje podatkov ali izpisanih informacij; ali pa voznik ni mogel predložiti zapisov (izpisov) aktivnosti za tekoči dan oziroma 28 dni. Najvišja izrečena kazen je bila pravni osebi izrečena v znesku 7380 evrov in 2460 evrov odgovorni osebi.
»Povečan nadzor bo pripomogel k večji varnosti tovornega in avtobusnega prometa na slovenskem cestnem križu ter odkrivanju prevoznikov, ki ne spoštujejo predpisanih časov počitkov in s tem spravljajo v življenjsko nevarnost sebe in druge udeležence v prometu,« so učinek zadnjega nadzora ocenili v finančni upravi.