
Brana je smrtno nevarna
Po tragični nesreči na Savi Bohinjki pri Selu pri Bledu so domačini vložili ovadbo proti uradu za upravljanje voda pri Agenciji RS za okolje. Tam krivdo za nesrečo zaradi poškodovane brane zavračajo. Sanacijo obljubljajo v prihodnjih letih, potapljaški reševalci pa ocenjujejo, da je brana smrtno nevarna.
Bled – Po tragični nesreči, ki se je prejšnji konec tedna zgodila na Savi Bohinjki pri vasi Selo pri Bledu, je predsednik Agrarne skupnosti Selo pri Bledu Jože Mulej na policijo vložil kazensko ovadbo proti odgovornim osebam Agencije RS za okolje – urada za vode (ARSO) zaradi povzročitve splošne nevarnosti, povzročitve smrti iz malomarnosti in opustitve dolžnih dejanj. Kot smo že poročali, je prejšnjo soboto pri leseni brani pod mostom na Selu pri Bledu utonil 45-letni Radovljičan.
Kot je povedal Jože Mulej, so v zadnjih letih na tej brani umrli že štirje, vsaj enkrat poprej pa je bil vzrok enak kot pri zadnji nesreči: »V naslednjih dneh, ko bo na reki veliko ljudi, obstaja velika verjetnost, da se bo primer ponovil. Lesena brana v reki je postavljena na nepravem kraju, predvsem pa ni pravilno vzdrževana.« Po Mulejevih besedah se je pred dvema mesecema v brani pojavila luknja, skozi katero je tekla voda, a ker takojšnje sanacije ni bilo, je Sava Bohinjka v dveh mesecih odprtino še povečala: »Domačini smo takoj, ko se je luknja pojavila, začeli opozarjati, da se bo spet zgodila nesreča. Ribiška družina Bled je z dopisom obvestila pristojne vzdrževalce, vendar ti niti ne odgovorijo, kaj šele, da bi nevarnost odpravili.«
Kot je še dodal Mulej, se je za ovadbo odločil zato, ker je bil ponesrečeni Radovljičan Damjan njegov prijatelj. Po njegovem mnenju se takšne stvari dogajajo zaradi nedela Urada za upravljanje z vodami, kar da dokazuje tudi dejstvo, da so na urad poslali že več dopisov tudi v povezavi z drugimi zadevami, vendar niso prejeli nikakršnega odgovora. Prejem ovadbe zoper odgovorne na uradu za vode so potrdili tudi na Policijski upravi Kranj.
Na ARSO so pojasnili, da redno spremljajo stanje objektov vodne infrastrukture, zadnje poročilo ogleda pragu pod Selom, ki je bil opravljen 24. julija, pa so prejeli 1. avgusta. Kot pojasnjujejo, je omenjeni leseni prag del stabilizacije struge Save Bohinjke in je bil nazadnje obnovljen v letu 2005: »Levi del pragu je v solidnem stanju, desni del se je pričel rahlo pogrezati in delno nagibati naprej. Trenutno stanje pragu še zagotavlja opravljanje njegove funkcije – ohranjanje dobrega stanja voda in vodnega režima ter stabilizacija dna struge. ARSO bo v programe vzdrževalnih del v prihodnjih letih vključil ukrepe za celostno stabilizacijo struge na tem območju.« Opozarjajo pa, da so objekti vodne infrastrukture namenjeni zagotavljanju stabilizacije struge, niso pa namenjeni prečkanju vodotokov, hoji, zadrževanju, plavanju ali drugim dejavnostim: »Vsakršna nenamenska uporaba objekta in splošna raba voda se izvaja zgolj in izključno na lastno odgovornost. Posamezniki pa bi morali pred izvajanjem športnih aktivnosti na vodotoku zaradi varnosti predhodno preveriti stanje vodotoka in razmere na njem. Na vodotoku Sava Bohinjka lokalne skupnosti nimajo sprejetega plovnega režima, ki bi kakorkoli urejal ali omejeval plovbo po vodotoku.
»Ta brana je smrtno nevarna za kogarkoli, ki se pojavi na tem območju, naj bo to veslač ali plavalec,« je povedal vodja reševalne enote DPD Bled Vlado Jakovac. »To je takšna vodna sila, da je niti potapljač ne more preživeti, saj gre za pretok 15 kubičnih metrov na sekundo. Nikogar ne bom obtoževal, ampak ta zadeva je past. Meter za pregrado so v vodi še kovinski profili, ki predstavljajo dodatno nevarnost.« Kot je še dodal Jakovac, je na vodotokih še kar nekaj nevarnih jezov in bran. Na vprašanje, ali bi ponesrečenemu lahko pomagal rešilni jopič, je Jakovac odgovoril, da je to malo verjetno, saj se spominjajo primera, ko je v ta sifon potegnilo ribiča, zaradi moči toka pa ga z vrvjo ni uspelo izvleči 12 reševalcem.