Kaj bodo delali bivši poslanci
Iz državnega zbora se je poslovilo 64 poslancev. Tiste iz Gorenjske smo vprašali, ali bodo zaprosili za nadomestilo v višini 80 odstotkov zadnje poslanske plače, že imajo novo službo ali jih čaka stara.
Kranj – Jana Jenko iz stranke DeSUS, ki je imela v minulem mandatu poslansko pisarno v Tržiču, nam je povedala, da jo je služba, ki jo je opravljala pred izvolitvijo za poslanko, počakala, torej se te dni vrača na delo na Upravno enoto Kranj, še naprej pa želi ostati aktivna v politiki.
Kamniški poslanec Brane Golubović je kot poslanec pred letom in pol v Državnem zboru nadomestil Alenko Bratušek, zdaj pa bo eden od tistih, ki bo zaprosil za nadomestilo poslanske plače. Kot nam je povedal, se na svoje prejšnje delovno mesto podsekretarja v Državnem zboru ne more vrniti, saj je bil zaposlen zgolj za določen čas, si bo pa čim prej prizadeval najti novo zaposlitev. Pa se bo kot nekdanji kamniški podžupan usmeril nazaj v lokalno politiko? »Glede moje nadaljnje politične poti še ni nič jasno,« nam je odgovoril.
Irena Tavčar iz Poljanske doline se je v petek upokojila, po zakonu o poslancih ji finančno nadomestilo tako ne pripada. Kot so nam sporočili iz njene stranke SDS, ostaja aktivna v lokalni politiki, saj bo jeseni kandidirala za občinsko svetnico v občini Gorenja vas - Poljane.
Virant v akademske sfere
Na Domžalskem izvoljeni poslanec in minister za notranje zadeve Gregor Virant iz Državljanske liste se po koncu mandata vrača v akademsko sfero. Kot so nam v njegovem imenu pojasnili na ministrstvu, za finančno nadomestilo načeloma ne bo zaprosil, morda le za kakšen mesec, če bo treba, do pričetka službovanja. Na državnozborskih volitvah ni več kandidiral, prav tako naj ne bi ostal aktiven v politiki. Bojana Starmana, ki je na dopustu, nam ni uspelo priklicati, so nam pa na sedežu Državljanske liste povedali, da se vrača v pokoj. Prav tako nam ni uspelo priklicati zdaj že nekdanjega kranjskega poslanca Alojza Potočnika.
Nove službe še nima dosedanji poslanec in tudi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. Kot nam je povedal, bo zaprosil za poslansko nadomestilo, prihodnjih šest mesecev pa izkoristil za intenzivno iskanje nove službe, saj mu do upokojitve manjka še nekaj let. Ali se vrača v svoj poklic učitelja, še ni vedel odgovoriti, nam je pa zatrdil, da bo ostal aktiven v politiki. »Svoji stranki bom pomagal na prihodnjih lokalnih volitvah, a javno oznanjam, da za župana Železnikov ne bom kandidiral, prav tako ne za mesto v občinskem svetu.«
Brez poslanske službe je v teh dneh ostala tudi Saša Kos, ki je bila v domžalski volilni enoti izvoljena na listi Pozitivne Slovenije. Za naše klice ni bila dosegljiva, smo pa poklicali v Matično knjižnico Kamnik, kjer je bila zaposlena pred izvolitvijo. Kot nam je povedala direktorica Breda Podbrežnik Vukmir, dogovora z njo o vrnitvi na delovno mesto nimajo. Saša Kos je bila kot bibliotekarka zaradi delne invalidnosti zaposlena le za štiri ure, ko pa je bila izvoljena za poslanko, je invalidnost vrnila in delo opravljala za poln delovni čas, s tem pa dobivala tudi polno poslansko plačo. Kakšni so njeni načrti, nam niso odgovorili niti v stranki, naj bi pa že izpolnjevala pogoje za upokojitev.
Pavličeva ne bo direktorica bolnišnice
Bivša zgornjegorenjska poslanka Alenka Pavlič (po razpadu poslanske skupine Pozitivne Slovenije se je pridružila Zavezništvu Alenke Bratušek) na vprašanje o svojih načrtih ni odgovorila. Ob odstavitvi direktorja Splošne bolnišnice Jesenice Igorja Horvata se je v javnosti pojavilo njeno ime kot ime bodoče direktorice bolnišnice, a je Pavličeva takrat to zanikala, češ da gre za »podla namigovanja« in da se na razpis – ta je odprt prav v teh dneh – ne bo prijavila.