Srečanja pod Vršičem so se tudi letos udeležili visoki gostje iz Slovenije in Ruske federacije, tudi predsednik države Borut Pahor. / Foto: Gorazd Kavčič

Za mir pri Ruski kapelici

Rdeča nit letošnje tradicionalne slovesnosti pri Ruski kapelici je bila stota obletnica začetka prve svetovne vojne.

»Težko je, draga, tako težko, da ni mogoče povedati, a vojna se še kar nadaljuje in nadaljuje, kaže, da ni konca. Je tako sploh mogoče živeti? Kaj so me sploh rodili na ta Božji svet.« »Smrt kosi na desno in na levo ... Vsakih pet minut ubijejo pet do šest tisoč ljudi, ljudje ležijo kot pokošena trava ...« »Ah, dovolj je te nesmiselne vojne ...« (Odlomki iz pisem ruskih vojakov)

Kranjska Gora – »Obstaja čas vojne in čas miru. Brezpogojno izberimo mir!« S temi besedami je bistvo nedeljskega spominskega srečanja pri Ruski kapelici pod Vršičem povzel častni pokrovitelj, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Metod Dragonja. Kot je dejal, so srečanja pri kapelici poklon spominu na tragično nesrečo, ko je več sto ruskih vojakov, ujetnikov v prvi svetovni vojni, leta 1916 pri gradnji ceste čez prelaz zasul snežni plaz. Obenem so srečanja opomin na nesmiselnost vsake vojne, hkrati pa tudi gradnik odličnih odnosov in prijateljskih vezi med Rusko federacijo in Slovenijo. Slovesnosti pod Vršičem se vsako leto udeležijo visoki predstavniki obeh držav, letos so bili med njimi predsednik republike Borut Pahor, predsednik državnega zbora Janko Veber, predsednik državnega sveta Mitja Brvar, več ministrov, županov … Z ruske strani so se slovesnosti udeležili minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov, podpredsednik ruskega sveta federacije Jurij Vorobjov, predstavniki Ruske pravoslavne cerkve, ruski veleposlanik v Sloveniji Doku Zavgajev ... Ruski gostje so vnovič izrazili globoko zahvalo generacijam prebivalcev Kranjske Gore in posameznikom obeh držav, ki so v preteklih desetletjih skrbeli za kapelico in ohranjali spomin na tragedijo iz prve svetovne vojne.

Rdeča nit letošnjega spominskega srečanja je bila prav zaznamovanje stote obletnice začetka »velike« vojne, ki je terjala kar dvajset milijonov žrtev. Ob tej priložnosti je nastala tudi skladba Missa pro pace (Maša za mir) skladatelja Ambroža Čopija, ki so jo izvedli na slovesnosti, prepleteno z recitacijami odlomkov pisem s fronte slovenskih in ruskih vojakov.

Po slovesnosti je sledilo družabno srečanje v Kranjski Gori, v sklopu »ruskega vikenda« pa je v soboto zvečer v dvorani Vitranc navdušil tudi akademski zbor Mihail Ivanovič Glinka iz St. Peterburga.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / torek, 22. maj 2018 / 11:06

Demenci prijazna točka tudi v Domžalah

Domžale – Danes, 22. maja, ob 13. uri bodo v Domu upokojencev Domžale odprli demenci prijazno točko, ki bo namenjena osebam z demenco in njihovim svojcem ter širši javnosti. Po Sloveniji je že okol...

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

O delitvi posebna komisija

Župan Gorij Peter Torkar je imenoval komisijo, ki naj bi zbirala predloge, zahteve in mnenja o delitvi premoženja z blejsko občino.

Gospodarstvo / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Domel se postavlja na noge

Doslej ocenjena škoda dosega 9,4 milijona evrov. Kupcev niso izgubili.

Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Umrl je Toše Proeski

Za Makedonijo se je svet ustavil. Toše Proeski, njihov glasbeni ambasador, pop ikona, otrok z angelskim glasom je v sedemindvajsetem letu starosti v torek zjutraj na kraju prometne nesreče umrl. Maked...

Kranj / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

V nedeljo volimo predsednika države

V nedeljo se bodo ob sedmih zjutraj po vsej državi odprla volišča, kjer bomo državljanke in državljani volili predsednika Slovenije.

Splošno / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Planinski dnevnik

Uslužbenci Gornjesavskega muzeja Jesenice so se povzpeli na Triglav.