Zdravnica Urška Bricelj se na reševanja odpravlja s polno torbo prve pomoči, saj poleg poškodovanih oskrbuje tudi obolele planince. / Foto: Gorazd Kavčič

Tudi v gore vzemimo zdravila

Pred odhodom v gore je treba pomisliti na svoje kronične bolezni in druge težave z zdravjem ter predvideti morebitna akutna poslabšanja, zato je poleg kompleta prve pomoči treba imeti s seboj tudi zdravila.

Kranj – Poletje v hribe in gore zvabi mnoge, ki imajo različne težave z zdravjem in na pot odidejo slabo telesno pripravljeni. Tako skoraj ni dneva, ko ne bi poročali o reševanju obolelih, ki se jim je v hribih zdravstveno stanje poslabšalo.

Tudi v zadnjih dneh so iz centra za obveščanje RS poročali o kar nekaj primerih, ko so morali posredovati gorski reševalci in obolele oskrbovali že na kraju nesreče, nato pa so jih s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je treba biti za pot v gore tako telesno kot psihično pripravljen, prav tako se na pot ne smemo podajati sami.

»Čeprav v primeru nesreče v gorah najprej pomislimo na poškodbe, so pomemben dejavnik tudi druga bolezenska stanja. Za odhod v gore je treba poznati svoje bolezni in predvideti morebitna akutna poslabšanja,« opozarja zdravnica v jeseniški bolnišnici Urška Bricelj in dodaja, naj imajo kronični bolniki in alergiki pri sebi vedno zdravila, vsi planinci pa naj se v gore odpravljajo s kompletom prve pomoči. Ta mora vsebovati vsaj enega do dva para rokavic, prvi povoj, večji in manjši raztegljivi povoj, obliže, sterilno gazo, samolepilni trak, trikotno ruto, škarje in nož, protibolečinsko zdravilo in termalno folijo. Kot tudi pojasnjuje Bricljeva, se zdravniki pri bolnikih v gorah največkrat srečajo s sladkorno boleznijo in alergičnimi stanji, pogosto pa pomagajo tudi srčnim bolnikom.

Ker so gore kraj, kjer se vreme lahko zelo hitro spremeni, tam še hitreje pride do podhladitev, pa tudi do telesnih poškodb, nevarnost pa so različni piki, tudi piki kač. Zato je pomembno imeti s seboj tudi mobilni telefon, s katerim lahko hitro pokličemo pomoč. V Sloveniji kličemo na številko 112, v Italiji tudi na številko 118, v Avstriji pa poleg 112 uporabljamo še številko 140.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 2. maj 2017 / 19:11

Najlepši, najboljši in okusni sladoledi

Tacenska cesta je dobila nov bistro in kavarno, viktorja za življenjsko delo 2016 Lado Ambrožič, v finalnem izboru za najlepšega Slovenca gorenjskih predstavnikov ne bo, miss športa Slovenije 2017 pa...

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 17. avgust 2007 / 07:00

Etno vseh razsežnosti

Bled - V čudovitem ambientu blejskega Zdraviliškega parka se je v torek zvečer z nastopom mladih umetnikov in izkušenih poznavalcev romunskega folklornega izročila iz pokrajine Tim...

Kultura / petek, 17. avgust 2007 / 07:00

Petek za četrti Jazz kamp

Danes zvečer se bo na Pungertu začel 4. Jazz kamp Kranj. Preverjen recept preteklih let bo letos zaznamovala tudi novost.

Zanimivosti / petek, 17. avgust 2007 / 07:00

Končana obnova Homanove hiše

Prejšnji teden so v Škofji Loki končali z obnovo Homanove hiše, ki je trajala vse od aprila. Naložba je stala 66 tisoč evrov, od tega jih je 27 tisoč prispevala država.

Zanimivosti / petek, 17. avgust 2007 / 07:00

Urška, oblečena le v barve

Znana umetnica Alenka Peternel iz Gozd Martuljka je uspešno predstavljala Slovenijo na svetovnem prvenstvu poslikave teles v Avstriji.

Gospodarstvo / petek, 17. avgust 2007 / 07:00

Zanimiv za Gorenjce

Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni bo od 25. do 31. avgusta mednarodni kmetijsko živilski sejem.