Del izkupička za Darkove nove noge
»Jerneja, nikoli ne sodi drugih ljudi!« je zapisano v knjigi Drugačnost avtorice Alenke Kos. Knjiga je del dobrodelne akcije zbiranja denarja za nožni protezi paraolimpijskega plavalca Darka Đurića.
Darku, ki je zbral že več kot polovico potrebnih sredstev, lahko pomagate tudi s poslanim SMS-sporočilom 'Darko' na 1919.
Podljubelj – Predstavitev knjige, ki je nastala v sodelovanju z Univerzitetnim rehabilitacijskim inštitutom – Soča (URI Soča) in ki s svojo zgodbo skuša ozaveščati o drugačnosti, je potekala v petek v Deželi vilinskega ključa v Podljubelju. Zbrane so s potekom nastajanja književnega dela, njegovo vsebino in namenom seznanili koordinator prireditve Jernej Jeglič, avtorica Alenka Kos in plavalec Darko Đurić, za glasbene premore pa sta poskrbela član Slovenskega okteta Janez Triler in njegova hči Maja Triler.
Knjiga Drugačnost je izšla 7. julija letos, avtorica pa se je odločila, da 65 odstotkov izkupička od v prednaročilu prodanih knjig, ki traja do konca avgusta, nameni Darku za nakup kvalitetnejših in izboljšanih nožnih protez, za katere je treba zbrati 79.456 evrov. Zgodba temelji na resničnih dogodkih šestih drugačnih otrok – Anje, Jaka, Tamare, Nejca, Vesne in Darka, pripoveduje pa o glavni junakinji Jerneji, ki se po avtomobilski nesreči, v kateri izgubi del noge, sooča s sprejemanjem svoje nove telesne podobe. Po besedah Alenke Kos je knjiga, v kateri se pravljični svet prepleta z realnim, namenjena odraslim, saj je prvo književno delo, ki zelo nazorno razdela pomen sočutja. »Sočutje pomeni sočutiti z drugim. Izjava dalajlame, da sta sočutje in ljubezen nujnost, ne razkošje, saj brez njiju človeštvo ne more preživeti, ni nesmiselna. Ko bo direktor sočutil s svojimi delavci, jih ne bo ogoljufal, in ko bo politik sočutil s svojim ljudstvom, ga ne bo prevaral.«
In kaj o Drugačnosti meni Darko, ki je tudi sam eden izmed likov v zgodbi? »Pri nas je ozaveščanja o drugačnosti premalo, zato sem takoj pristal na upodobitev književnega lika. Kdor bo prebral knjigo, bo spremenil svoj pogled na drugačnost, upam pa, da jo bo tudi sprejel. Nočemo pomilovanja, želimo biti sprejeti kot vsi drugi, to pa je tudi glavno sporočilo zgodbe, ki širi obzorja.«