
Mirno vojaki spite večno spanje
Razstava Mirno vojaki spite večno spanje v gradu Khislstein je postavljena v spomin Tomažu Budkoviču (1949–2014). Tomaž je napisal temeljna besedila o prvi svetovni vojni na Gorenjskem in zlasti o Bohinju kot enemu oskrbovalnih središč Soške fronte. Z Jankom Stuškom sta bila gonilna sila Malega vojnega muzeja, zbrala sta imenitno zbirko več kot 600 predmetov, od katerih jih je več kot tretjina razstavljenih. Postavitev je tudi izhodišče za novo stalno razstavo v muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici, ki ga je prenovila Občina Bohinj.
Drugi steber razstave je popis 4063 gorenjskih vojakov, ki so padli oz. umrli v prvi svetovni vojni. Ocenjujemo, da popis zajema več kot 80 odstotkov vseh padlih Gorenjcev. Žrtev prve vojne je bilo nekaj nad tri odstotke prebivalstva. Nataša Budna je pionirska raziskovalca žrtev prve svetovne vojne, del podatkov sta zbrala Kolja Dežman in Anja Poštrak. Do leta 2018 bi radi popisali vse in zbrali čim več podatkov o njihovih usodah in posledicah njihove smrti za družine in družbo. Barbara Kalan je zbrala življenjepise padlih iz Ilustriranega glasnika.
Tretji steber razstave so podobe spomenikov, pokopališč, Ruske kapelice. Vseh je več kot osemdeset, le malo jih je razglašenih za kulturne spomenike. Dokumentiral jih je Marko Štepec. Med avtorji so npr. arhitekta Jože Plečnik in Ivan Vurnik, kiparji Ivan Jurkovič, Tone Kralj, Karel Putrih, Božo Pengov, Boris Kalin … Mnogi spomeniki so obnovljeni, še več pa jih čaka obnove. Nagrobne ploščice s pokopališča v Ukancu nam povedo, da so ob avstro-ogrskih vojakih pokopavali tudi ruske vojne ujetnike.