Letini krompirja in žit dobri
Letošnja sezona je ugodna tako za pridelovalce krompirja kot tudi žit, ugotavlja Marija Kalan iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj.
Žabnica – Minuli teden je na Sorškem polju potekala predstavitev poskusov z novimi sortami krompirja in ozimnimi žiti. Glede na to, da se je žetev žit (predvsem ječmena) že začela, vegetacijo pa končuje tudi že zgodnji krompir, je bila to pravšnja priložnost za krajši pogovor z Marijo Kalan, specialistko za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, o letošnjih pogojih za pridelavo krompirja in žit. »Letošnje leto je bilo doslej dobro tako za pridelovalce krompirja kot žit, kar je zasluga zadostne vlage na Sorškem polju. Že dolgo ni bilo tako kontinuirane oskrbe padavin kot letos,« ugotavlja.
»Ječmen je v glavnem požet, pšenice še niso v pravi zrelosti, razen zgodnjih sort, vendar imamo na Gorenjskem v glavnem srednje zgodnje in pozne sorte, ki bodo bolj kot ne zorele v drugi polovici julija. Za njihovo dozorevanje bi bilo sicer boljše, da bi bilo še nekaj dni suhega in ne prevročega vremena zaradi kakovosti tistih pšenic, ki bodo namenjene mletju. Trenutno vreme, torej padavine, ni ravno najboljše, kar ima lahko za posledico nižje padno število, ki določa kvaliteto beljakovin,« je pojasnila Kalanova in razložila, da žita na Gorenjskem že nekaj let zasedajo približno četrtino njivskih površin. Vodilni delež ima v živinorejski regiji seveda še vedno koruza.
Tudi krompirja je v kolobarju še precej, gorenjski kmetje so tudi še vedno v slovenskem vrhu, saj pri nas krompir zaseda več kot desetino njiv, na ravni države pa polovico manj. »Letina krompirja je v redu, ugotavljamo pa, da so imeli ponekod težave s krastavostjo, sploh pri zgodnjih sortah, kar vpliva na izgled krompirja. Vzrokov je lahko več, najbrž tudi kratkotrajna suša v juniju, ko so zgodnje sorte ravno nastavljale gomolje.« Delež zgodnjih sort krompirja se na Gorenjskem suče že okoli polovice, kar je posledica prilagajanja poletni suši. »Pridelek bo, kot kaže, kar dober, tudi vremenska napoved gre pridelovalcem poznega krompirja kar na roke. Kako bo s prodajo, pa bomo še videli. Običajno je tako, da je ob dobrih letinah cena nizka,« je še dejala Kalanova.