
Dijaški domovi vse bolj prazni
Na strokovnem srečanju vzgojiteljev dijaških domov so udeleženci opozorili na številne težave, med njimi pa so izpostavili zlasti vsako leto manjši vpis in vse manj priložnosti za strokovno izobraževanje.
Kranj – Društvo vzgojiteljev dijaških domov Slovenije je bilo minuli konec tedna organizator že 44. strokovnega srečanja, ki so ga tokrat pripravili v Kranju. Udeleženci, ki so prišli iz vseh koncev Slovenije, so najprej na skupščini opozorili na številne težave, s katerimi se srečujejo ob svojem delu, od pomanjkanja strokovnih srečanj do upadanja članstva.
»Srečanje je namenjeno predvsem strokovnemu druženju, izmenjavi izkušenj in širjenju znanja, na skupščini društva pa smo poleg pregleda letnega dela veliko časa namenili tudi diskusiji o trenutnemu stanju v dijaških domovih. Glede na situacijo v državi, smo tudi vzgojitelji v dijaških domovih porinjeni v to, da razmišljamo o tem, kako sploh ohraniti domove in stroko. Težave so pri financiranju, tako da so nekateri domovi že na robu preživetja, vzgojitelji pa vidimo predvsem problem v tem, da imamo premalo priložnosti za medsebojna srečevanja in izmenjavo izkušenj. Pred časom so nam bile, z izgovorom na finančno krizo, odvzete študijske skupine, v okviru katerih smo se redno srečevali. Naša želja je nemoteno delo, ohranjena živost stroke, možnosti za kvalitetno delo, ravnateljem pa normalno finančno poslovanje. Ker ne gre čakati na tiste z vrha, se nam zdi nujno, da res stopimo vsi skupaj in si priborimo nazaj tisto, kar je bilo nekoč samoumevno,« je ob srečanju povedala predsednica Društva vzgojiteljev dijaških domov Slovenije Tina Vrčon in dodala, da iz leta v leto upada vpis v dijaške domove, vzroki za to so poleg večjega števila in bližine srednjih šol predvsem finančni, saj staršem ne uspeva plačevati oskrbnine. Ta je 208 evrov mesečno. Ker je prevoz subvencioniran, so v društvu dali pobudo, da bi bila možnost izbire med subvencijo za prevoz in oskrbnino, a žal se državnima sektorjema sociala in šolstvo še ni uspelo dogovoriti o tem.
Kljub številnim težavam, na katere so opozarjali, pa so zbrani zagotovili, da jim bo srečanje ostalo v lepem spominu, saj so ob obisku Prešernovega gaja, rovov in nato še obisku mladinskega doma v Celovcu izvedeli veliko novega in poučnega.