
O prvi v stoletju vojn
V petek so v gradu Khislstein odprli razstavo z naslovom Mirno vojaki spite večno spanje, o Gorenjski in Gorenjcih v prvi svetovni vojni.
V letošnjem letu, ko množično zaznamujemo stoletnico začetka 1. svetovne vojne in je eno temeljnih sporočil, da se taka morija ne bi več ponovila, so se tudi v Gorenjskem muzeju odzvali z razstavo z naslovom Mirno vojaki spite večno spanje – Gorenjska in Gorenjci 1914–1918, ki jo simbolno posvečajo žrtvam 1. svetovne vojne na Gorenjskem. Razstavo sestavljajo trije osrednji vsebinski sklopi. V prvi vrsti je seznam ta čas zabeleženih 4063 žrtev in fotografsko gradivo, ki obiskovalca spremljata skozi celoten razstavni prostor, dogajanje na fronti ponazarjajo izvirni predmeti, ki so pripadali vojakom s soške fronte, od granat, pušk, bajonetov do predmetov iz kavern, medalje in značke, o vojni nemo govorijo tragične življenjske usode in izbrani življenjepisi padlih vojakov, ki so bili objavljeni v Ilustriranemu glasniku v letih vojne. V tretjem delu so na fotografijah in po lokacijah predstavljena spominska znamenja Gorenjcem, umrlim v 1. svetovni vojni, ki jih je prek osemdeset. Znani so podatki, da je bilo samo v Bohinju mobiliziranih štiri odstotke moškega prebivalstva, fantje so mislili, da bodo do božiča doma, a so ostali na fronti, od koder so začeli prihajati sporočila o mrtvih, invalidi …
Predmete, ki so na ogled, so večinoma zbrali člani Malega vojnega muzeja, ki delujejo v Bohinju, razstava pa je nastajala ob upoštevanju pisnih zgodovinskih virov, ob poglobljenih dognanjih nedavno preminulega ljubiteljskega raziskovalca Tomaža Budkoviča (muzealci so razstavo posvetili tudi njemu v spomin) ter ohranjeni premični in nepremični dediščini. Občina Bohinj, območje Bohinjske Bistrice je bilo eno od osrednjih točk zaledja soške fronte, je ohranjene predmete društva Mali vojni muzej odkupila, zato bodo kasneje našli svoje mesto na stalni razstavi v Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici.