Sociologinja Tatjana Brank Pečko in ekonomist Matej Brank se zavedata, da si je treba prizadevati tudi za marginalne družbene skupine in da je prav z izobraževanjem tudi v naših zaporih mogoče še marsikaj izboljšati. / Foto: Tina Dokl

Ženski zapor po merilih moških

V našem edinem ženskem zaporu na Igu se je število zaprtih žensk v zadnjih letih skoraj podvojilo, kot ugotavljajo strokovnjaki, med njimi tudi Škofjeločana Tatjana Brank Pečko in Matej Brank, pa so tako v svetu kot pri nas ženski zapori večina še vedno narejeni po podobah moških.

Ženske so pri nas diskriminirane tudi glede organizacije prestajanja zapornih kazni, saj je zapor Ig edini ženski zapor, zato v njem prestajajo kazen vse kategorije obsojenk, od teh, ki imajo najnižjo, do tistih z najvišjo kaznijo ter seveda mladoletnice.

Ženske storilke kaznivega dejanja s področja ogrožanja javnega prometa nimajo možnosti prestajanja kazni v posebnem odprtem zavodu tako kot moški.

Ženske na prestajanju kazni so v slabšem položaju pri pošiljanju na delo zunaj zavoda in pri razporejanju na delovno mesto znotraj zavoda, saj se še vedno ohranja logika tipično moških in tipično ženskih del.

Zapori so v zadnjih letih, ko je v njih tudi vse več znanih Slovencev in Slovenk, večkrat na očeh javnosti. Več je tudi polemik o življenju v zaporih, delu zapornikov, pa tudi o tem kako tiste, ki so odslužili zaporno kazen, znova vključiti v normalno življenje. Pri tem ima veliko vlogo izobraževanje, ki zapornikom povrne samozavest, osvojeno znanje pa jim hkrati povrne možnost, da po prestani kazni dobijo novo priložnost.

Z žensko problematiko, predvsem problematiko marginalnih skupin, se v zadnjih letih intenzivno ukvarjata Tatjana Brank Pečko in Matej Brank, ki sta izkušnje za to delo pridobivala pri sodelovanju v različnih projektih, od dela s priseljenci, brezposelnimi, telesno in duševno hendikepiranimi in v zadnjih desetih letih tudi z osebami na prestajanju in po prestajanju zaporne kazni. V tem času sta ugotovila, kako pomembno je, da se tistim, ki so v zaporu, z različnimi oblikami izobraževanja omogoči ponovna normalna reintegracija v družbo.

Zaprt režim onemogoča šolanje

»Po podatkih iz letnega poročila Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij se je v lanskem letu v formalne oblike izobraževanja vključila zgolj ena ženska na prestajanju kazni zapora, in še to izobraževanje je bilo za obsojenko brezplačno, saj je šlo za dokončanje osnovne šole. Druge obsojenke si, glede na potrebe in želje, izobraževanja ne morejo privoščiti, saj jim je v večini primerov finančno nedosegljivo. Če pa to zmorejo, jih ovira režim prestajanja kazni zapora, saj imajo zaprti režim in še nimajo možnosti izhodov,« pojasnjuje Tatjana Brank Pečko in dodaja, da zapor za ženske Ig v primerjavi z zaporom Dob nima možnosti izvajanja formalnih oblik izobraževanja znotraj zavoda. To še vedno podpira logika razmišljanja, da se za tako malo zaprtih žensk v primerjavi z moškimi ne splača vlagati v izobraževalne procese.

Po drugi strani skrb vzbujaj dejstvo, da so v zaporih večinoma ženske, ki nimajo dokončane niti osnovne šole (nekaj je celo nepismenih), nekaj jih ima tudi končano osnovno šolo ali poklicno srednjo šolo, zanemarljiv pa je odstotek tistih z višjo ali visoko izobrazbo.

Pravila zapisana v moškem spolu

Prav tako pri nas v zaporu in priporih niso upoštevane specifične lastnosti in potrebe žensk, pa naj gre od higienskih potreb do žensk mater, samohranilk in nosečnic. Da je ženski zapor na Igu še vedno narejen po podobi moških, so dokaz celo predpisi, ki so pisani v moškem spolu.

»Ker se je število zaprtih žensk v nekaj letih pri nas povečalo z okoli petdeset na blizu devetdeset, so vsi ti problemi postali še bolj prisotni,« pravi Matej Brank, ki je skupaj z ženo Tatjano ustanovil zasebni zavod MiT – Zavod za širšo družbeno sprejemljivost in sprejetost, prav pri delu z ženskami na prestajanju kazni zapora in po prestani kazni pa sta ugotovila, da je to delo v primerjavi z moškimi na prestajanju kazni zapora tako specifično, da potrebuje drugačen celostni pristop.

Dobrodošle izkušnje iz tujine

»Ugotovila sva, da smo učitelji, ki delamo v zaporih, le strokovno neoporečni, drugače pa smo za delo s temi osebami podhranjeni, kar pomeni, da nimamo ustreznega dodatnega znanja za delo s tovrstno ciljno skupino. Tudi če si dodatno znanje pridobimo za delo z moškimi, je le v manjši meri uporabno pri delu z ženskami. Vsa ta spoznanja, med njimi projekt Kompetentni učitelj za izobraževanje oseb na prestajanju kazni zapora, katerega pobudnik je bil najin zavod, so nama bila vzvod, da primere dobrih praks poiščeva v tujini. Številni stiki, tako osebni kot na daljavo, so naju pripeljali do organizacije FCZB (Frauen Computer Zentrum Berlin), kjer imajo na tem področju tridesetletne izkušnje. Tako je nastala tudi ideja o novem mednarodnem projektu, h kateremu sva povabila še partnerje iz Hrvaške in Litve. To je projekt izobraževanja in usposabljanja tutorjev za delo z ženskami na prestajanju kazni zapora in po prestani kazni, ki smo ga začeli konec lanskega leta,« pojasnjuje Matej Brank in dodaja, da jima je v veliko pomoč nova direktorica zapora na Igu Danijela Mrhar - Prelič, ki uspešno vpeljuje neformalne oblike izobraževanja.

»Organizirali smo že vrsto neformalnih izobraževanj, izpeljali akcije zbiranja knjig za zavodsko knjižnico, zbirali igrače in knjige za otroke žensk na prestajanju kazni zapora, omogočili izdajo pesniške zbirke eden izmed obsojenk, nekaj aktivnosti pa smo posvetili tudi ženskam po prestani kazni,« pravi Tatjana Brank Pečko, ki si želi, da bi s sodelovanjem v mednarodnem projektu izkušnje iz tujine čim bolj in čim hitreje prenesli k nam.

Možnost za vstop na trg dela

»Poleg usposobitve tutorjev za delo z ženskami na prestajanju kazni zapora je eden glavnih namenov projekta motivacija žensk na prestajanju kazni zapora in po prestani kazni za pridobitev poklicnih in socialnih veščin za uspešnejše nadaljnje izobraževanje, lažji vstop na trg dela in izboljšanje možnosti samozaposlitve,« pojasnjuje Tatjana Brank Pečko in dodaja, da so se učitelji izobraževali in usposabljali za tutorje v Berlinu v okviru FCZB, v začetku leta 2015 pa bodo s tem znanjem aktivno sodelovali v pilotnih izvedbah, in sicer v ženskem zaporu Ig v Sloveniji in v enem izmed ženskih zaporov v Litvi.

»V okviru pilotnih izvedb se bodo izbrane udeleženke, ki prestajajo kazen zapora v zavodu na Igu, usposobile in izobrazile s splošnimi podjetniškimi in socialnimi kompetencami za lažje vključevanje v nadaljnje izobraževanje in lažjo reintegracijo na trg dela po prestani kazni zapora. Določenemu odstotku udeleženk, ki bodo uspešno zaključile to izobraževanje, bo po tem omogočeno brezplačno formalno izobraževanje za pridobitev poklica v okviru CDI Univerzum. S pomočjo Zavoda MiT in Zavoda RS za zaposlovanje, ki v projektu nastopa kot tihi partner, bo pri določenem delodajalcu organizirana praksa za določen poklic in organizirana bo pomoč pri iskanju zaposlitve,« še pravi Tatjana Brank Pečko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / sreda, 25. maj 2016 / 09:36

Dan Alpske konvencije

Bohinjska Bistrica – Od četrtka do sobote bo v alpskih občinah potekal Dan Alpske koncencije. V okviru dneva se bo zvrstilo niz prireditev Po alpskih dolinah s kolesom in peš – gremo v Bohinj, doli...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 28. avgust 2014 / 14:14

Virus ebole, daleč ali blizu

V zahodni Afriki se širi virus ebole, preostali del sveta se ukvarja s tem, kako se virus lahko razširi tudi drugam in kako se zaščititi. Mimoidoče smo vprašali, ali so glede tega kaj zask...

Kamnik / četrtek, 28. avgust 2014 / 14:04

Uspeh v Snoviku je čudež

Letos mineva dvajset let od postavitve pilotnega bazena Term Snovik, kar so v termah pred dnevi obeležili z okroglo mizo na temo Termalna voda – vir življenja in razvoja.

Kranj / četrtek, 28. avgust 2014 / 14:03

Delo in trud kronali s priznanji

Udeleženci delavnice pletarstva so pokazali, kakšni mojstri so postali v dobrem letu dni.

Razvedrilo / četrtek, 28. avgust 2014 / 14:01

V Ljubnem zmagal Makedonec

V Ljubnem so pretekli konec tedna obeležili krajevni praznik. Po tem ko so že pred časom na nogometnem igrišču pripravili dan športa in zabave, se je osrednje praznovanje začelo v četrtek z gasilsko v...

Zanimivosti / četrtek, 28. avgust 2014 / 13:52

Akcijske ponudbe

V anketi je sodelovalo 500 anketiranih. Sodelujoče smo vprašali, kako pogosto pregledujejo ponudbe na letakih, ki jih pošiljajo različni trgovci in če pri nakupovanju izkoriščajo razne popuste in a...