Filmski festival z ekološko noto
Ta teden je Bled filmsko obarvan: od 17. do 21. junija tam namreč poteka prvi mednarodni angažiran filmski festival v Sloveniji, Bled Film Festival.
Ob žanrsko pestrem filmskem programu bodo Bled preplavili tudi znani obrazi iz filmskega sveta, igralci, režiserji in drugi spremljevalci sedme umetnosti. Že sam odbor festivala sestavljajo znana igralska imena: direktor festivala je Branko Djurić, predsednik odbora Rade Šerbedžija, člana pa igralec Nikola Kojo in igralka Tanja Ribič. V odboru sta med drugim tudi igralca Vanessa Redgrave in Armand Assante, celotna festivalska ekipa pa šteje okrog štirideset članov.
Festival, ki sta ga v vlogah poslovnega in izvršnega direktorja idejno osmislila Marko Gajić in Danijel Utješanović, želi nadgraditi druge filmske festivale in s tem najti svojo avro. Tako bo blejski festival ob projekcijah svetovne in evropske filmske produkcije tudi ekološko obarvan, saj bo ponudil priložnost za razmislek o pomenu vode in iskanju rešitev za ohranitev vodnih virov. Tekmovalni program tako prinaša osem pri nas premierno prikazanih celovečercev ter osem dokumentarnih filmov, tematsko povezanih z vodo, ki se bodo potegovali za nagrade zvon želja, podeljene s strani strokovne žirije pod vodstvom Caterine Murino in Hanke Kastelicove.
Selektor celovečernih filmov Noah Charney je opravil izbor med novejšimi neodvisnimi filmi, cenjenimi in nagrajevanimi na uglednih filmskih festivalih, ki pa žal ne vidijo naših kinodvoran. V torek, 17. junija, nas je tako za uvod na prizorišču celovečernih filmov – v blejski Festivalni dvorani – čakal film Pred mojimi očmi indijskega režiserja Rajata Kapoorja. V naslednjih večerih mu sledijo še šrilanški 28, belgijski Scouting for Zebras, izraelski Kidon, ameriški White Alligator, iranski Fish & Cat, poljski Traffic Department in avstrijski film Dark Valley.
Rdeča nit festivala je pomen vse večjega zavedanja o nujni zaščiti vodnih virov, festivalsko dogajanje pa se bo dotaknilo tudi drugih okoljskih vprašanj. Osem dokumentarcev, ki jih je izbrala selektorica Rada Šešić in bodo predvajani v Viteški dvorani Blejskega gradu, na vodo pogledajo z različnih perspektiv: po eni strani je voda eden izmed najpomembnejših virov življenja, potrebna vsem živim bitjem, kaj hitro pa lahko pokaže tudi svojo destruktivno plat, čemur smo bili priče med nedavnimi katastrofalnimi poplavami na Balkanu.
Kot pravi predsednik festivala, legendarni igralec Rade Šerbedžija: »Blejski filmski festival si prizadeva uporabljati moč gibljivih slik za ustvarjanje boljšega sveta. Naš plemeniti cilj je pomagati svetu pri ohranjanju vode za socialne, ekonomske in okoljske potrebe prihodnjih generacij. Za dosego omenjenega cilja pa bo svet potreboval neznanske količine empatije, sodelovanja, znanja in domiselnosti.«
Prav zato bo filmski spored dopolnjeval tudi bogat spremljevalni program: pogovori in druženje s filmski ustvarjalci, srečanje Evropske filmske akademije, ekološko čiščenje voda pod okriljem organizacije GUWAA ter okrogla miza, kjer bodo o problematiki vode razpravljali glavni zvezdniki festivala pa tudi ekologi in politiki. Obetajo se filmske projekcije na velikem platnu na prostem ter retrospektiva filmov režiserja Srdjana Dragojevića (Lepe vasi lepo gorijo, Rane ...).
Festivalsko dogajanje ob Blejskem jezeru bo tako v petih dneh skušalo povezati blišč prestižnih filmskih festivalov z ekologijo, združiti filmsko ustvarjalnost z usmerjenostjo k boljšemu in ekološko uravnoteženemu svetu, ob tem pa organsko rasti in vpisati Bled na svetovni filmski zemljevid.