Širili poljansko narečje
Na Pogačarjevem trgu v Ljubljani so v soboto dopoldne veliko pozornosti pritegnili Poljanci, ki so navdušili s svojo raznovrstno ponudbo. To so že pred časom strnili pod blagovno znamko Poljanska dolina, dežela pod Blegošem.
Ljubljana – V prestolnici so se Poljanci predstavili s ponudbo doživetij in dogodkov ter pridelkov in izdelkov, ki so plod pridnih rok prebivalcev te doline. Rdeča nit je bila Pot poljanskih dobrot, ki so jo na bogato obloženih stojnicah predstavljali poljanski pridelovalci in predelovalci s svojimi pridelki in izdelki. Kot zanimivost so predstavili še poroke na Visokem ter bogato vsebino, povezano z rapalsko mejo in Rupnikovo linijo. Obiskovalce so očarali še s pristnimi domačimi plesi in poljansko pesmijo.
»Največ pozornosti smo namenili porokam na Visokem, ker je to za obiskovalce najbolj zanimivo. Razen tega je ta projekt nastal ob stoletnici županovanja Ivana Tavčarja v Ljubljani, zato je bil danes osrednji gost,« je pojasnil župan Milan Čadež. Čare poroke, kot jo lahko doživijo mladoporočenci s svati, je namreč odstiral sam Ivan Tavčar oziroma Janez Pelipenko, ki je skupaj z Matejo in Gregorjem Trčkom, ki sta pred dvema tednoma sklenila zakonsko zvezo, predstavil poročni protokol na Visokem. »Pomembno je, da smo predstavili tudi dogajanje na Rapalski meji in Rupnikovo linijo, kjer imamo v vsebinskem smislu že veliko pokazati,« je dejal župan. Dogajanje so popestrili člani folklorne skupine Turističnega društva Žirovski vrh v oblačilih z začetka 19. stoletja, ki so vabili na tradicionalni Praznik žetve na Žirovskem vrhu, ter skupina Štedientje s pesmijo v poljanskem narečju. Karikaturist Boris Oblak pa je z risanjem karikatur predstavil bogato umetniško raznolikost na Poljanskem. Daleč naokoli se je širil tudi vonj po praženem krompirju, s katerim so vabili na Festival praženega krompirja, ki ga v sodelovanju z Društvom za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi 6. septembra pripravljajo na Visokem.