
Praznik ljubiteljske kulture
Teden ljubiteljske kulture prinaša petsto kulturnih dogodkov po vsej Sloveniji in v zamejstvu, v stotih občinah pa naj bi zasadili tudi nove javne sadovnjake.
Ljubljana – V nedeljo so na dopoldanskih urah na likovnih, plesnih, gledaliških, lutkovnih in glasbenih delavnicah najprej na svoj račun prišli otroci, po zasaditvi novih sadnih dreves v Šmartinskem parku pa se je s popoldanskim nadaljevanjem programa s številnimi nastopi in predstavitvami ustvarjalcev ljubiteljske kulture ter izbornimi kulinaričnimi doživetji na Muzejski ploščadi Metelkova v Ljubljani tudi uradno začel vseslovenski Teden ljubiteljske kulture. V prihodnjih dneh se bo namreč po vsej Sloveniji in v Zamejstvu zvrstilo okrog petsto kulturnih dogodkov, v stotih občinah, ki bodo sodelovale, pa naj bi v čast Tedna ljubiteljske kulture na javnih površinah zasadili tudi sadna drevesa avtohtonih sort in s tem zasnovali javne sadovnjake, ki jih bodo vsako leto dopolnjevali z novimi sortami. Teden ljubiteljske kulture se bo zaključil v nedeljo, 22. junija, s 45. taborom slovenskih pevskih zborov Šentvid pri Stični.
Idejne in organizacijske niti tedna sta povezala Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) v sodelovanju z območnimi izpostavami in Zveza kulturnih društev Slovenije (ZKDS). Slovenija se s Tednom ljubiteljske kulture pridružuje mnogim evropskim državam, ki se vsako leto na podoben način poklonijo vsem ustvarjalcem ter opozorijo na pomen in množičnost ljubiteljske kulture v sodobni družbi. Javni sklad združuje okrog pet tisoč društev, v katerem deluje več kot 107 tisoč odraslih članov. Bogata produkcija ljubiteljske kulture na področju vokalne in instrumentalne glasbe, gledališča, lutk, folklorne, likovne in literarne dejavnosti, plesa in filma se vsako leto predstavi v petindvajset tisoč odrskih nastopih, prireditvah in razstavah, ki privabijo prek štiri milijone obiskovalcev.
Številke govorijo o široki dostopnosti in dobri organiziranosti ljubiteljske kulture, hkrati pa ob množičnosti kažejo tudi na raznolikost in kvaliteto. Največji odstotek med dejavnostmi zavzemata vokalna in instrumentalna glasba, sledijo folklora, gledališče in lutke, za njimi pa likovna, plesna, literarna dejavnost in film, precejšen pa je tudi delež drugih dejavnosti, ki ne sodijo med naštete. Zaradi raznovrstnosti oblik, vsebin in različnih ravni zahtevnosti je kulturno ljubiteljstvo področje, ki omogoča sodelovanje vsem družbenim skupinam in posameznikom, ne glede na starost, geografsko, etnično ali katerokoli drugo pripadnost. Prav neinstitucionalni in nepoklicni status ljubiteljske kulture odpira povsem razbremenjen prostor ustvarjanja in eksperimentiranja, v katerem se srečamo tako z ljudskimi pevci in folklorniki na eni kot tudi izvajalci sodobnega plesa ali filmarji na drugi strani.
Ljubiteljska kultura je močno razširjena tudi na Gorenjskem, saj skoraj ni večjega kraja, v katerem ne bi delovalo ljubiteljsko kulturno društvo z več sekcijami. Največ je pevskih zborov in vokalnih skupin ter godb in pihalnih orkestrov, zelo priljubljeno je delovanje v folklornih skupinah, v zadnjih desetih letih pa se povečuje tudi število gledaliških skupin. Nekaj dogodkov se je v okviru Tedna ljubiteljske kulture že zvrstilo pretekli konec tedna, s prireditvami bogati pa bodo tudi prihodnji dnevi vse tja do nedelje, naj gre za nekatere v juniju že tradicionalne kulturne prireditve ali pa dogodke, ki so posebej sledili letošnji akciji. Živahno bo od Jesenic do Kranja, Bohinja do Tržiča in Škofje Loke do Kamnika, Domžal, Moravč … Več podatkov o posameznih prireditvah je na voljo na spletni strani www.jskd.si v zavihku Teden ljubiteljske kulture ali na območnih izpostavah JSKD po Gorenjski oziroma pri sodelujočih društvih samih.