Del preiskave tudi na Gorenjskem
Nacionalni preiskovalni urad je včeraj izvedel 38 hišnih preiskav pri osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja in oškodovanja upnikov. Glavni osumljenec naj bi bil predsednik uprave DZS Bojan Petan.
Kranj – Okoli 140 preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada, kriminalistov in policistov je včeraj na območju ljubljanske, koprske, novomeške, kranjske in novogoriške policijske uprave izvedlo 38 hišnih preiskav pri fizičnih in pravnih osebah, osumljenih storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja in oškodovanja upnikov. V preiskavi, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, so pridržali deset oseb, je pojasnil direktor NPU Darko Majhenič. Po navedbah nekaterih medijev naj bi kriminalisti pod drobnogled vzeli lastninjenje Term Čatež, ki jih prek DZS lastniško obvladuje Bojan Petan, ki naj bi bil tudi glavni osumljenec v tej preiskavi. Med preiskovanci je bil menda tudi Franci Zavrl, nekdanji solastnik skupine Pristop. Predmet preiskave naj bi bila tudi Marina Portorož.
Direktor NPU je razložil, da so spomladi 2013 na podlagi prejete pisne prijave manjšinskih delničarjev družbe z območja Portoroža začeli preiskovati kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, katerega osumljen je direktor, zastopnik, družbenik ter neposredni in posredni lastnik več gospodarskih družb na območju Ljubljane, Brežic in Portoroža. Pri preiskavi so preiskovalci ugotovili še sedem dodatnih kaznivih dejanj in zato razširili preiskavo. Ugotovili so, da naj bi glavni osumljeni skupaj z 11 fizičnimi in tremi pravnimi osebami storil več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter kaznivo dejanje oškodovanja upnikov, s katerimi je glavni osumljeni pridobil premoženjsko korist obvladujoči družbi v znesku približno 24,5 milijona evrov oz. povzročil premoženjsko škodo podrejenim družbam v znesku 53,9 milijona evrov.
Glavni osumljeni naj bi s pomočjo preostalih osumljenih oseb in podjetij od leta 2007 dalje iz podrejenih družb prenašal sredstva, in sicer preko zlorabe vodstvenih, nadzornih in skupščinskih organov ter preko načrtnega prevrednotenja oz. podvrednotenja sredstev, nepremičnin, delnic in obveznic. Tako so obvladujoči družbi, ki jo lastniško in upravljavsko obvladuje glavni osumljeni (posredno preko drugih fizičnih in pravnih oseb), pridobili denarna sredstva, premično in nepremično premoženje podrejene skupine, in sicer preko pobotov, menjav, pripojitev vrednostnih papirjev in nepremičnin po vrednosti, ki bistveno odstopa od realne. Okoriščanja oziroma oškodovanja naj bi v škodo podrejene skupine storili zgolj zaradi obvladovanja organov upravljanja in nadzora ter skupščin družb v skupini.