Manj sive ekonomije, več davka
Prizadevanja za zmanjšanje sive ekonomije dajejo rezultate. V osmih mesecih, od lanskega avgusta do letošnjega marca, je bilo prostovoljno plačanega za 96 milijonov evrov več davka na dodano vrednost kot v prejšnjem primerljivem obdobju.
Po ugotovitvah davčne uprave je pred lanskim 1. julijem kar polovica zavezancev naknadno spreminjala podatke na izdanih računih, z uveljavitvijo zakonskih sprememb in poostrenim nadzorom je takšnih le še 2,6 odstotka.
Kranj – Podatki ministrstva za finance in davčne uprave kažejo, da prizadevanja za zmanjšanje sive ekonomije in kampanja Vklopi razum, zahtevaj račun! dajejo rezultate. Kot so na nedavni novinarski konferenci povedali minister za gospodarski razvoj in tehnologijo in vodja delovne skupine za omejevanje sive ekonomije Metod Dragonja ter predstavniki vladnih služb, je bilo od začetka akcije do danes, to je od avgusta lani do marca letos, prostovoljno plačanega za 96 milijonov evrov več davka na dodano vrednost (DDV) kot v primerljivem prejšnjem obdobju, pri tem podatek ne vključuje vpliva višje stopnje DDV-ja. Pozitivni učinki so bili vidni že lani, trend pa se je nadaljeval tudi v prvem letošnjem četrtletju, ko so se je neto učinek DDV-ja v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečal v 24 dejavnostih, najbolj v dejavnostih pralnic in kemičnih čistilnic, v trgovini na drobno na stojnicah z živili in pijačami, v trgovini, pri vzdrževanju in popravilu motornih koles, nastanitvah za krajši čas, popravilu komunikacijskih naprav, v slaščičarnah in kavarnah, v cvetličarnah, pri izdelavi kruha, svežega peciva in slaščic, oddajanju zasebnih sob gostom, strežbi pijač in odvetništvu. Tudi analiza oddanih obračunov podjetij in samostojnih podjetnikov za lani je pokazala, da se krepi prostovoljno izpolnjevanje davčnih obveznosti, saj so se lani povečali tako prihodki iz davka od dohodka pravnih oseb kot od dohodka iz dejavnosti.
Davčna uprava je v sodelovanju z mobilnimi oddelki carinske uprave v času začetka lanskega julija do konca letošnjega aprila opravila več kot 6300 davčnih nadzorov, od tega 1340 nadzorov poslovanja z gotovino. Davčni inšpektorji so pri tem preverjali, ali so izdani računi v izvirnem zapisu zajeti v poslovne knjige in obračune. V 56 primerih so zavezancem prepovedali opravljati dejavnost, v 59 primerih pa so ugotovili posebno hude davčne prekrške, za katere je za samostojne podjetnike predpisana globa od 20 tisoč evrov dalje, za pravne osebe pa od 50 tisoč evrov naprej. V prizadevanjih za izboljšanje prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti je zelo pomembna vloga potrošnikov. Medtem ko so predlani davčni upravi prijavili 7531 nepravilnosti, so jih lani 19.936 in v letošnjem prvem četrtletju 4217. V desetih mesecih so na številko 051 241 241 poslali 4200 fotografij računov.