
Asfaltno bazo bodo selili
Gorenjska gradbena družba na sedanji lokaciji asfaltne baze v Podrebru načrtuje gradnjo stanovanjske soseske, asfaltno bazo pa bodo preselili v Gačo. Za oboje so dobili soglasje občinskega sveta.
Naklo – Občinski svetniki so na nedavni seji sprejeli Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) Asfaltna baza v Podrebru v Naklem. Gorenjska gradbena družba bo preselila obstoječo asfaltno bazo in sanirala območje, na tej lokaciji pa načrtuje gradnjo stanovanjske soseske. Gradnja je predvidena večfazno, končno število stanovanjskih enot je 334. Investitor načrtuje šest karejev z večstanovanjsko gradnjo, en kare z lokali in garažo, štiri individualne stanovanjske stavbe, en objekt z namembnostjo družbenih dejavnosti, krajinsko arhitekturne ureditve z urejenim odprtim prostorom namenjenim športu, rekreaciji in otroški igri ter prometne in druge infrastrukturne ureditve. Razlog selitve asfaltne baze je tudi dolgoletna želja okoliških prebivalcev, to je umik industrijskih dejavnosti s poselitvenega območja na primernejšo lokacijo. Kljub sprejetju OPPN-ja je svetnik Jernej Markič še vedno prepričan, da bi bile iz več vidikov na tej lokaciji primernejše samo hiše.
Asfaltno bazo bo Gorenjska gradbena družba selila na območje nekdanje gramoznice zahodno od naselja Podbrezje. Svetniki so za to dali soglasje s sprejetjem OPPN Gača. Programsko bo imelo novo območje dva sklopa; prvi obsega proizvodni, drugi pa upravno servisni del. V območju so ob obstoječi betonarni in separaciji dovoljene še asfaltna baza, upravna zgradba, mehanična delavnica, transformatorska postaja in objekti, potrebni v tehnološkem procesu. Tik ob območju urejanja je tudi večja površina s predvideno renaturacijo brežine, ki se deloma prepleta z ureditveno enoto proizvodnega sklopa. Za najbližje prebivalce Podbrezij, Gobovc, Ljubnega … so seveda najpomembnejši sprejeti ukrepi za varovanje okolja in ljudi, na kar je ves čas zavzeto opozarjal svetnik Anton Grašič, doma iz Gobovc. V ta namen je bila izdelana celovita presoja vplivov na okolje, ki jo je pripravilo podjetje Marbo, in to čeprav so na ministrstvu za kmetijstvo in okolje ocenili, da tak postopek presoje vplivov na okolje in ljudi ne bi bil potreben. Prebivalci Ljubnega so precej zaskrbljeni nad tem, kako močno bo prašenje. V tem trenutku bodo morali zaupati odgovoru, da so okoljevarstveni predpisi vse strožji in da ima investitor predpisan monitoring. Prav tako v smeri proti Ljubnemu ne bo želenega nasipa, ampak samo pogozditev. Pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja za katerokoli ureditev znotraj območja urejanja, razen za komunalno infrastrukturo, mora Gorenjska gradbena družba izvesti prvo fazo renaturacije. Včeraj do zaključka redakcije direktorja Gorenjske gradbene družbe Branka Žiberna za več pojasnil, tudi datumu predvidene selitve, časovnici poteka investicij in ter vrednosti investicij, nismo uspeli priklicati.