Med dvema ognjema
Igra, ki jo poznamo vsi, naj bi postala najbolj prepoznaven športni mednarodni projekt za mlade v Evropi.
Kranj – Finalna prireditev je 10. maja potekala v Kranju v športni dvorani Planina.
Zavod ŠKL (Šolska košarkarska liga) Ljubljana, ki v Sloveniji na področju šolskega športa deluje že 18 let, je leta 2007 tradicionalno otroško ljudsko igro med dvema ognjema preobrazil v uradno tekmovanje.
Pred dvema letoma je Zavod uspešno kandidiral na razpisu Evropske komisije, ki mu je odobrila del finančnih sredstev za izvedbo projekta Med dvema ognjema na evropski ravni. Tega so zaradi lažje prepoznavnosti v različnih državah Evropske unije preimenoval v ŠKL Fireball Europe. Igra ŠKL Fireball je namreč v različnih državah znana pod različnimi imeni: Med dvema ognjema (v Sloveniji), VolkerBall (v Avstriji in Nemčiji), Partizan (na Madžarskem), Pallaprigionera (v Italiji), Graničar (na Hrvaškem) itd. in se igra po različnih pravilih, znana pa je še iz časov naših babic in dedkov.
V projektu sodeluje pet držav Evropske unije: Slovenija kot organizator projekta, Nemčija, Italija, Avstrija in Madžarska, v katerih bo pripravljenih skupaj 13 tekmovanj v igri Fireball.
Projekt je namenjen otrokom v starostnem obdobju od 7 do 12 let. Igra je tehnično preprosta in ne zahteva veliko motoričnih sposobnosti, zato je nadvse primerna za mlajše osnovnošolce, ki motorične sposobnosti šele razvijajo. Prav tako so preprosta tudi njena pravila, zato je za mlade prva priložnost za udejstvovanje v ekipni igri z žogo. Posebna prednost igre med dvema ognjema je tudi ta, da v igri lahko sodelujejo vsi otroci, tudi tisti, ki sicer niso športno aktivni.
Igra spodbuja sodelovanje med člani ekipe, kar jih lahko pripelje do skupnega cilja, torej zmage, hkrati pa projekt z različnimi nagradami ekipam spodbuja tudi športne vrednote, kot so tekmovalni »fair play« ter miselnost važno je sodelovati, ne zmagati, za katere želimo, da jih otroci osvojijo čim bolj na začetku morebitne športne poti, pa naj bo ta rekreativna ali profesionalna.
Projekt ŠKL Fireball Europe poteka v obliki prireditev ob sobotah dopoldne po naslednjem ključu: deset mednarodnih turnirjev v državah partnericah: v vsaki državi sta bila organizirana dva mednarodna turnirja, na katerem so nastopile ekipe iz vsaj dveh držav, vključenih v projekt, in sicer so turnirji potekali med oktobrom 2013 in aprilom 2014 (skupaj deset mednarodnih turnirjev). Tekmovanje se izvaja na turnirski način, vsaka ekipa na prireditvi tako odigra od tri do štiri tekme po 15 minut.
Cilji ŠKL Fireball Europe
Cilj je vsekakor spodbujanje enakopravnosti med dekleti in fanti. V športne aktivnosti vključiti čim večje število otrok, tudi tistih, ki sicer niso športno aktivni in jim s tem ponuditi izhodišče za kasnejše ukvarjanje z bolj zahtevnimi športnimi disciplinami. Razvijanje motoričnih sposobnosti udeleženih otrok. Spodbujanje sodelovanja med otroci. Razvijanje medkulturnega dialoga. Krepitev občutka pripadnosti ekipi in šoli. Krepitev občutka pripadnosti državi. Opozarjanje trenerjev, učiteljev, staršev in učencev na pomen špotnega obnašanja (Fair play). Opozarjanje na pomen primernega navijanja na prireditvah in s tem ozaveščanja o pomenu navijaštva na tekmah. Mladim ponuditi prostor v medijih.
Finalna prireditev je 10. maja potekala v Kranju v športni dvorani Planina. Na njem so nastopile ekipe, ki so zmagale na posameznih turnirjih, ki so se odvijali v petih državah. Tekmovalni del je bil pester in bojevit, saj se je na treh igriščih pomerilo 19 ekip, kar pomeni približno 400 otrok.
Na prireditvah so poleg tekmovanja v igri ŠKL Fireball potekale tudi različne kulturno-izobraževalne in zabavne aktivnosti, ki so spodbujale mlade k razvijanju novih talentov in pridobivanju novih spoznanj. Dejavnosti so potekale v obliki spremljajočih delavnic in nastopov med dogodkom oz. pred podelitvijo medalj in pokalov.
O igri
Osnovna pravila poznamo vsi, kaj pa tista »ta prava«? Igra se igra na igrišču velikosti igrišča za odbojko (18 m krat 9 m). Igrišče je razdeljeno na dva enako velika dela. V vsakem polju je ena ekipa, ki je sestavljena iz desetih dečkov in desetih deklic. Vsaka ekipa ima tudi igralca, ki za avt-linijo nasprotnika lovi žoge in jih meče nazaj svoji ekip (ter ob tem skuša z zbijanjem izločiti nasprotnika). Ta igralec se imenuje konzul (predsednik, odposlanec) in ima dve življenji, preostali tekmovalci pa imajo po eno življenje. Ko kateregakoli igralca v igralnem polju zadane žoge, mora zapustiti igrišče in priskoči na pomoč »odposlancu« svoje ekipe za avt-linijo nasprotne ekipe ter poskuša z žogo izločiti nasprotnike. Ko je v igrišču samo še en igralec, se mu lahko pridruži »odposlanec«, ki ima, kot omenjeno dve življenji (to pomeni, da je lahko dvakrat zadet z žogo, preden je izločen). Igra traja 15 minut, zmagovalka pa je tista ekipa, ki iz nasprotnikovega igrišča prva izloči vse igralce oz. ima po pretečenih 15 minutah v igrišču več igralcev/življenj (odposlanec šteje za dve življenji).