Mojca Slodej Kušlan, mag. farmacije / Foto: Tina Dokl

Spodbuja telo, da se pozdravi samo

Homeopatija kot naravna metoda zdravljenja zdravi bolnika kot celoto, ne le bolezni. Spodbudi bolnikov odgovor na bolezen. V Sloveniji je trenutno registriranih 77 homeopatskih zdravil, ki so na voljo v lekarnah, nabor teh pa zadošča potrebi po tako imenovani homeopatski »prvi pomoči«.

Homeopatska zdravila se lahko izdajajo le v lekarnah. Izdajajo jih lahko le magistri farmacije z dodatnim znanjem s področja homeopatije.

V prvo pomoč ljudem, kaj homeopatsko zdravljenje sploh je, je knjiga Družinski homeopatski vodnik, ki sta jo na podlagi strokovne literature in lastnih izkušenj napisali magistri farmacije Lidija Blažič in Indira Zanco. Založilo jo je podjetje Adria Pharm, ki je pred kratkim organiziralo tudi predavanje na temo homeopatije. Magistra farmacije Mojca Slodej Kušlan je uvodoma predstavila, kako se je homeopatija sploh začela razvijati: »Nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann (1755–1843) velja za ustanovitelja homeopatije. Med poskusnim uživanjem skorje tropskega drevesa kininovca, ki se je uporabljalo za zdravljenje malarije, je to pri njem sprožilo pojav simptomov, značilnih za malarijo. Sklepal je, da snov, ki pri zdravem človeku povzroči določene težave, lahko tudi ozdravi bolnika s podobnimi simptomi.« To so potrdile kasnejše raziskave in postavljen je bil prvi homeopatski zakon, po katerem je homeopatija tudi dobila ime: Podobno zdravimo s podobnim.

»Homeopatija je lahko v veliko pomoč, zavedati pa se moramo, da ni čudežna. Lahko se uporablja samostojno ali kot podpora klasičnemu zdravljenju. Homeopatska zdravila se lahko kombinirajo s klasičnimi, laopatskimimi zdravili,« je poudarila predavateljica. »Tak način zdravljenja je priznan in pod nadzorom v številnih evropskih državah, ponekod pa je celo krit iz sistema zdravstvenega zavarovanja. Povsod po Evropi z izjemo Slovenije lahko zdravnik zdravi tudi homeopatsko. V Sloveniji na tem področju vlada svojevrstna anomalija, saj lahko s homeopatijo zdravi le zdravnik, ki pa mora, če se za to odloči, vrniti licenco. S homeopatijo krepimo imunski sistem in vzdržujemo dobro počutje. Zdravijo se akutne (prehlad, gripa, piki žuželk, glavobol, zobobol, zgaga …) in kronične bolezni, uspešno pa se homeopatska zdravila uporabljajo tudi v veterini in v agronomiji. Učinkovit nasvet pri samozdravljenju s homeopatijo lahko dobite v lekarni, v primeru kroničnih težav pa svetujemo obisk pri homeopatu. Zavedati se je treba tudi meja in homeopatski zdravnik bo presodil, kaj je za posameznika najbolje. Izbirajo se namreč zdravila za človeka, ne samo za bolezensko stanje. Primer: treba je natančno ugotoviti, za kakšno vrsto kašlja gre in kakšni so spremljajoči sim­ptomi. Kašelj je namreč simptom mnogih bolezni. Nekdo kašlja lajajoče, huje mu je ponoči, drug ima večje težave s kašljem podnevi in vsako govorjenje povzroči napad suhega kašlja, ki se izboljša na toplem. Najtežja naloga je torej prepoznava, znati pa moramo poslušati tudi sami sebe.,« je razložila Mojca Slodej Kušlan in opozorila, da je pri homeopatskih zdravilih treba tudi paziti, da se ne jemljejo prepogosto: »Z naslednjim odmerkom vedno počakamo toliko časa, da učinek prejšnjega popusti.« Zlato pravilo, ki velja pravzaprav za vsa zdravila, je, da nikar ne ukrepajte na lastno pest, če niste povsem prepričani, za kaj gre.

Homeopatska zdravila so naravnega izvora in večinoma zasnovana na rastlinski, živalski ali mineralni osnovi. »Način priprave teh zdravil se imenuje potenciranje (dinamiziranje) in poteka s postopnim razredčevanjem in sočasnim ritmičnim stresanjem pripravka. V domačem okolju se največkrat uporabljajo kroglice, ki so izdelane iz saharoze,« je nekaj o teh zdravilih še navedla Mojca Slodej Kušlan. Homeopatska zdravila se ne preizkušajo na živalih, ampak zdravih prostovoljcih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Vrag je pobral svoje

Slovenije letos na Evrosongu ne bomo videli v finalu, je pa zato Gašperjem uspel veliki met. Cankarjev dom bo v znamenju Bazarja, Teden mladih se je zaključil, družili smo se z biatlonci, žurali s kra...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 6. april 2016 / 10:53

Občina naj bo prijazna starejšim

To si želijo tako organizatorji kot udeleženci konference za starejše, ki je minuli četrtek potekala v Medgeneracijskem centru Kranj.

Kamnik / sreda, 6. april 2016 / 10:51

Slikanica o Maistru

V Medobčinskem muzeju Kamnik so svoj nedavni projekt o Rudolfu Maistru posvetili najmlajšim.

Šenčur / sreda, 6. april 2016 / 10:49

Mednarodno srečanje Spoznajmo soseda

Šenčur – V petek, 8. aprila, bo ob 13. uri v kulturnem domu v Šenčurju prva mednarodna prireditev, ki jo pripravljajo osnovne šole Slovenije in Avstrije. Na srečanju z naslovom Spoznajmo sosede sod...

Kultura / sreda, 6. april 2016 / 10:48

Večna moč propagande

V Galeriji Ivana Groharja je na ogled muzejska razstava z naslovom Propaganda! Medvojni plakat 1941–1945 iz zbirke Loškega muzeja.

Kultura / sreda, 6. april 2016 / 10:47

V barvah utripajo bližine

Kranj – V sredo, 6. aprila, ob 19. uri bo v dvorani Mestne Knjižnice Kranj predstavitev knjige V barvah utripajo bližine. Izbor literarnih in likovnih del v knjigi je nastal iz prispevkov, prispeli...