
Letalo na dražbo, letališče sameva
Občina Radovljica je za danes napovedala javno dražbo, na kateri prodaja 35 let staro štirisedežno letalo Cessna. Leško letališče, ki od začetka preteklega leta deluje kot režijski obrat občine, lani sicer ni ustvarilo izgube, a so bili s tržno dejavnostjo ustvarjeni prihodki kar za polovico nižji od načrtovanih.
Lesce – »Občina se je za prodajo letala na javni dražbi odločila zaradi njegove dotrajanosti. Prodajo smo uvrstili tudi v letni načrt ravnanja s premičnim premoženjem občine za leto 2014, ki je bil sprejet z rebalansom proračuna,« odločitev pojasnjuje direktor radovljiške občinske uprave Matjaž Erjavec, ki vodi tudi leško letališče. To namreč od začetka lanskega leta po ukinitvi javnega zavoda deluje kot režijski obrat občine.
Letališče, čeprav je bila pred nekaj leti zaradi gradnje avtoceste tam zgrajena nova, asfaltna vzletno-pristajalna steza, kaže žalostno podobo. »Objekti na letališču so dotrajani in slabo vzdrževani. Kamp tudi letos ni obratoval, saj dejavnosti z omejenim številom zaposlenih ni mogoče kvalitetno izvajati, potrebna pa bi bila tudi občutnejša vlaganja v infrastrukturo. V letu 2013 smo izvedli najnujnejša vzdrževalna dela in delno energetsko sanacijo upravne stavbe, vse v obsegu, ki je bil mogoč z ozirom na ustvarjene prihodke,« priznavajo tudi na občini Radovljica, kjer si na dolgi rok sicer želijo zagotavljati pozitivno poslovanje, ponuditi kakovostne storitve in letališču povrniti ugled.
A podatki kažejo, da se realnost obrača v drugo smer. Lani so tako ustvarili le 117 tisoč prihodkov, kar je 71 odstotkov načrtovanega, z izvajanjem tržne dejavnosti le 50 tisočakov, kar predstavlja slabo polovico načrtovanih. Matjaž Erjavec stanje pripisuje posledicam gospodarske krize. Samo število panoramskih poletov se je s petsto, kolikor so jih opravili leta 2008, do lani prepolovilo na 250.
Nadaljnja usoda leškega letališča, ki je najprej za vojaške potrebe začelo delovati kmalu po prvi svetovni vojni, ostaja, če pustimo splošne smernice občine o tem, da želijo »zagotavljati kakovostne storitve in povrniti ugled«, nejasna. Kot kaže, je nekaj več konkretnega zdaj vendarle znano o usodi hiše ob robu letališke steze, iz katere se je morala pred leti, zato da je letališče sploh lahko dobilo uporabno dovoljenje, morala izseliti družina Volk. Kot pojasnjujejo na radovljiški občinski upravi, načrtujejo, da bodo v prihodnjem letu pridobili dovoljenje za rušenje, podrli pa naj bi jo šele v letu 2016.