Subjekt skozi naravo in družbo
Formalno dovršena platna naravne abstrakcije in osebno angažirane 'warholske' strukture – vse to ponuja skupna razstava slikarja Petra Gabra in kiparke Barbare Pintar v škofjeloškem Sokolskem domu.
Škofja Loka – Združenje umetnikov v Škofji Loki nadaljuje hvalevredno gesto, ki na srečo ni le muha enodnevnica: javnosti želijo namreč predstaviti svežo energijo in zagon mlajše generacije profesionalnih umetnikov, ki delujejo na širšem loškem območju. Tako sta sedaj svoja umetniška dela na ogled postavila Peter Gaber, magister slikarstva, ki ustvarja pretežno v kontekstu abstraktnega slikarstva, ter Barbara Pintar, diplomirana kiparka, ki svoje delo razvija znotraj novih medijev in tradicionalnih smeri.
Ustvarjalca sta prejemnika mnogih nagrad, Barbara Pintar med drugimi nagrado za skupni projekt Čakajoči, s katerim so umetniki opozorili na dvoličnost materialno razvitega sveta. Barbara je po diplomi zaključila tudi polletni študij na Nizozemskem, kjer je imela dve skupinski razstavi. »Na odsev sedanjosti umetnica odgovarja z osebno angažirano zgodbo o ljudeh, ki za preživetje poskušajo zbrati vse notranje moči za spopad z družbenimi strukturami in uspeti. Degradacija človeškosti v sodobnem času je še bolj poudarjena, ko podoba zavzame dvodimenzionalno obliko in ko tehniko sitotiska zamenja digitalen print. Barve nakazujejo raznoliko izkušnjo, toda rezultat je vedno enak. Mavčni odlitek kontemplativnega obraza ob koncu bitke postane deformirana človeška duša. Kot ogledalo jo umetnica gledalcu nastavi v razmislek, kje v tem svetu in strukturi se nahaja sam,« je njeno delo ovrednotil umetnostni zgodovinar Gašper Peternel.
Peter Gaber, prav tako diplomant ALUO, se tokrat predstavlja z energijsko polno, konceptualno razstavo z motiviko strukture gozda, ki jo je avtor črpal neposredno iz narave same. Gre za avtorefleksivne minimalistične abstrakcije, potopljene v osrčje gozda v vseh barvnih odtenkih in variacijah – vključno z žledom. »Slikarske strukture učinkujejo kot likovno predelani miselni impulzi vibracij iz okolja in vzpostavljajo enost umetnika, njegove ideje in končne realizacije ter ga umeščajo v neposredno razmerje z naravo in lastnim telesom. Gaber nam s svojim delom ne samo ponuja pogled v proces nastajanja slikarske podobe, temveč predvsem uvid v razmerja, ki se rišejo med nami in zakritimi gradniki vidnega okrog in v nas samih,« je zapisal akademski slikar Mito Gegič.
Oba umetnika – njuna razstava bo na ogled do 25. maja – tako na svoj način ustvarjata prostor, ki omogoča sestavo gledalca kot subjekta, ki bodisi skozi aspekt abstrahirane narave ali pa v odlitku obrazne figure skozi čutno-miselno paradigmo doseže lastno refleksijo.