Ena, dva, tri … bezeg že cveti
Ko črni bezeg cveti, srce se veseli! Obdobje velikih bezgovih socvetij, ki so kot nežna rumenkasto bela čipka, je za ljubitelje bezga in šabese eno najlepših v celem letu. Poparek iz bezgovih cvetov predstavlja odlično pomagalo proti senenemu nahodu, kašlju, prehladu, gripi, težavam s sinusi, vnetju ušes in mnogoterim drugim tegobam, šabesa pa je osvežilna pijača naše in vaše mladosti. Pijača, ki je kljub času, ki se spreminja, vedno aktualna in nikoli ne razočara. Tudi sodobni otroci jo, na začudenje mnogih, radi srkajo.
Še preden sem ob cesti vsa iz sebe zagledala prve cvetove črnega bezga, ki so letos svojo smetanasto belo podobo hitro postavili na ogled – no, vsaj v toplejših koncih države – me je košat bezgov grm pozdravil v sanjah. Morebiti zato, ker vsako leto komaj čakam na tega pomočnika pri senenem nahodu, ki mi krade spomladanske sončne dni. No, potem sem pogledala v sanjsko knjigo in ugotovila, da če sanjaš bezeg, hrepeniš po ljubezni in nežnosti …
Magične moči
Bezeg (Sambucus nigra) so ljudje od nekdaj častili nad vse. Pustili so ga rasti ob hišah, saj so verovali, da so bezgovi grmi sveti in da v njih prebivajo božanstva, ki ščitijo dom in domače pred boleznijo, smrtjo in vsemi mogočimi uroki. Z bezgom in zaklinjanjem so odganjali vročico, putiko in druge bolezni. Da bi preprečili revmatizem, so včasih pri sebi nosili bezgovo vejico, na katero so zavozlali tri vozle. Pri ritualu za zaščito je treba raztresti bezgove liste na vse štiri strani neba. Bezeg je posvečena rastlina poletnega solsticija.
Zdravilni listi in poganjki
Preden pridemo do tako težko pričakovanih cvetov, spomladi najprej trgamo bezgove liste in mlade poganjke, ki v tem času vsebujejo obilo sambucina, saharoze, kalijevega nitrata in drugih zdravilnih učinkovin. Tudi slednje spodbujajo delovanje znojnic in pospešujejo izločanje seča ter na ta način odvajajo strupene snovi iz telesa. Čaj iz bezgovih listov in poganjkov je čislan tudi pri diabetikih, saj naj bi vplival na količino sladkorja v krvi.
Še bolj zdravilno cvetje
V ljudskem zdravilstvu je zakoreninjeno prepričanje, da si z bezgovim cvetjem učinkovito očistimo telo, obnovimo kri, pozdravimo vnetja, zbijemo vročino in preženemo vročico, kakopak pa je najbolj uspešen in cenjen pri lajšanju dihalnih težav. Bezgov cvet je zelo dragocen, saj vsebuje eterična olja in saponine ter spodbuja delovanje znojnic. Zaradi slednjega bomo bezgov čaj srebali predvsem pri tistih prehladnih boleznih, ki se najhitreje popravijo z močnim potenjem, denimo pri bronhitisu, kašlju, gripi, oslovskem kašlju, začetni pljučnici, hudem nahodu, pa tudi pri ošpicah, škrlatinki, stiski pri dihanju, astmi in vseh revmatičnih boleznih, pri katerih želimo z močnim potenjem doseči izločanje bolezenskih snovi. Prijetno sladkast bezgov čaj aromatičnega okusa pripravimo kot poparek: dve žlički posušenih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode in po petih do desetih minutah precedimo. Pijemo ga do trikrat na dan po eno do dve skodelici in zlasti pri kašlju sladimo z medom.
Ocvrto bezgovo cvetje in bezgova omleta
Priljubljena spomladanska jed, ki zaradi dodatkov ni najbolj zdravilna, je pa okusna, je ocvrto ali na maslu prepraženo bezgovo cvetje. Receptov za to zanimivo jed ne manjka na medmrežju. Najbolj enostavno je, da socvetje pomočimo v testo za palačinke in ga ocvremo. Iz cvetja pa lahko spečemo tudi omleto: s socvetja odstranimo večino pecljev, cvetove vmešamo v stepeno jajce in zmes spečemo v ponvi. Receptur za osvežilno šabeso in prav takšen bezgov sirup je povsod cela poplava, prepričana pa sem, da imate tudi vi svojega. Takšnega, ki je zapuščina vaše mame, babic in drugih dragih prednic in je zaradi tega tudi najboljši. Držite se ga in vzljubili ga bodo tudi vaši potomci.