Setev koruze zgodnejša
Letos so na Gorenjskem začeli sejati koruzo že po 10. aprilu, setev je vsaj za teden dni zgodnejša kot v običajnih letih.
Kranj – Kmetje naj bi letos posejali tri tisoč šesto hektarjev koruze. Vsaj za teden dni pa je letos setev zgodnejša kot v običajnih letih. Setev so prvi začeli na Sorškem polju, v okolici Kranja in na cerkljanskem koncu. Tla so bila primerno suha in zaradi hladnega vremena v prejšnjem tednu tudi precej hladna.
»Po moji oceni je trenutno posejane manj kot polovica koruze,« pravi Marija Kalan iz Kmetijsko svetovalne službe Kranj, setev pa se bo nadaljevala tudi po prvomajskih praznikih, če tla ne bodo preveč mokra. Zgodnejša setev koruze se priporoča tudi kot ukrep v boju proti suši. Zgodnejša setev je sicer dobra, če so kasneje razmere za rast dobre.
»Zaradi vse pogostejših suš semenarske hiše že priporočajo setev odpornejših hibridov na sušo. Suša koruzo najbolj prizadene v obdobju intenzivne rasti, v času metličenja in svilanja vse do konca mlečne zrelosti. Ta čas pa v naših pridelovalnih razmerah nastopi po 15. juliju, ko so tudi suše običajno najpogostejše. Zaradi tega se zlasti na lažjih tleh priporoča zgodnejša setev ranejših hibridov, zato da bi do pričakovane suše v »pasjih dneh« leta že zaključile intenzivno rast in polnjenje zrnja,« pravi Marija Kalan. Na zelo lahkih tleh pa je bolj priporočljivo koruzo nadomestiti s kulturami, odpornejšimi na sušo, kot sta sirek in sudanska trava. Glede na pogostnost suš bo potrebno kmetijsko pridelavo vremenskim razmeram vse bolj prilagajati, lahko tudi z namakanjem, če bodo za to pridobljena ustrezna dovoljenja in bo namakanje tudi ekonomsko upravičeno, in če bo seveda cena mleka stroške nakupa in izgradnje namakalnih sistemov tudi prenesla, kajti dolgoročno povračil škod po suši ne bo.
Kmetijsko svetovalna služba Kranj pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije vsem pridelovalcem koruze tudi priporoča, da se dosledno držijo priporočil FURS-a glede varovanja čebel in naravnih virov pri setvi koruze in pri ukrepih varstva rastlin sploh. »Pri polnjenju sejalnice praznih vreč ne smemo otresati v okolico, še posebej v primeru, če so v bližini površine s cvetočimi rastlinami, kjer se lahko zadržujejo čebele. Insekticid, s katerim je obdana koruza, je za čebele zelo nevaren, zato priporočam, da se izpraznjena vreča zvije in se jo shrani v večjo plastično vrečo, s katero bomo lahko prazne vreče od semena koruze oddali na mesta, kjer se zbira takšna odpadna embalaža,« še pravi Marija Kalan.