Klinika Golnik seli ambulanto
Od petega maja naprej boste antikoagulantno ambulanto Klinike Golnik, ki je bila doslej v Zdravstvenem domu Kranj, obiskovali le v novi ambulanti na Golniku. S tem selijo tudi internistično ambulanto, diabetološka pa ostaja v zdravstvenem domu.
Golnik – V Kliniki Golnik odpirajo nove ambulante v prizidku glavne stavbe. Za to so varčevali tri leta in naložbo, vredno 1,4 milijona evrov, plačali z lastnimi sredstvi. To tudi pomeni, da zapirajo antikoagulantno ambulanto v Zdravstvenem domu (ZD) Kranj, ki je delovala pod okriljem Klinike Golnik in njenega zdravstvenega osebja, in jo selijo na Golnik. »Ambulanta bo delovala v popoldanskih urah in bo prijaznejša do obravnave bolnikov. V kranjskem ZD prostori niso bili optimalni, novi na Golniku imajo ločen vhod iz parka, v čakalnicah ne bo bolnikov za druge akutne preglede, zato bo manj stika za prenos okužb. Bolnik v ambulantni obravnavi bo praktično že v bolnišnici, če bi se izkazalo, da potrebuje hospitalizacijo,« je argumente v prid naložbi in selitvi navedel doc. dr. Matjaž Fležar, direktor Klinike Golnik, ki pa se zaveda tudi tega, da vsi bolniki nimajo lastnega prevoza in da se bodo morali iz Kranja pripeljati z avtobusom. »Tem bomo uro pregleda prilagodili voznemu redu avtobusov,« je zagotovil.
Klinika Golnik ima svojo dejavnost organizirano tako, da imajo veliko več ambulantnih pregledov bolnikov kot sprejemov v bolnišnico. Razmerje sprejetih bolnikov v bolnišnico v primerjavi z ambulantnimi je ena proti dva. Pogostost obiska koagulantne ambulante pa je različna od bolnika do bolnika, je pojasnil doc. dr. Fležar.
»V kranjski koagulantni ambulanti smo vodili 1600 bolnikov, večinoma starejših nad šestdeset let. Nekateri bolniki namreč prihajajo na kontrolo krvi enkrat na mesec ali enkrat na dva meseca, nekateri so na novih zdravilih – teh je približno tristo – in pridejo enkrat na nekaj mesecev. Tisti, ki ne upoštevajo navodil, se morajo vrniti že po nekaj dneh.« Antikoagulantna zdravila so ključna za zdravljenje in preprečevanje različnih trombemboličnih bolezni, kot so venska tromboza, pljučna embolija in možganska kap; zdravila, ki preprečujejo strjevanje krvi, pa potrebujejo natančno odmerjanje in kontrole krvi. »Selitev koagulentne ambulante je bila v dogovoru z vodstvom kranjskega ZD in Osnovnega zdravstva Gorenjske,« je dejal Matjaž Fležar in razložil, da se jim je zdela smiselna tudi selitev internistične ambulante iz ZD Kranj na Golnik, ker je prvo z drugim povezano, torej selitev omogoča celostno obravnavo bolnika. Bolnike bodo o novem terminu pregleda obvestili po pošti. Petega maja bodo v novih ambulantah začeli delati, 14. maja bo še slavnostno odprtje.
V prizidku bo tudi ambulanta za t. i. obravnave brez napotnice. »En del bomo namenili tudi temu, npr. za alergološke preglede, preglede za bolezni srca, za motnje dihanja v spanju, diagnostiko astme pri adolescentih od dvanajstega leta naprej, za izdajo drugega mnenja v vseh pulmoloških diagnozah, pa tudi za sistematske, menedžerske preglede, preventivne preglede z oceno tveganja zdravja ... To je tudi eden izmed načinov, kako lahko javni zavod dobi nekaj denarja za lasten razvoj,« je pojasnil direktor. In še en zanimiv podatek v teh časih: naložba v nove ambulante v prizidku je Kliniko Golnik stala sto tisoč evrov manj, kot so predvideli, kar je lahko primer dobre prakse, če znaš dobro načrtovati.