
Blaževa prva zmaga
Klarinetist Blaž Šparovec je zmagal na uglednem mednarodnem tekmovanju pihalcev Hülsta Woodwinds 2014 v nemškem mestu Münster.
Radovljica – Mednarodno tekmovanje pihalcev Hülsta Woodwinds je konec marca v nemškem Münstru potekalo tretjič doslej in si je med glasbeniki pihalci doslej že pridobilo ime enega pomembnejših tovrstnih tekmovanj. Organizirajo ga vsaka tri leta za vsa pihala, torej instrumente, kot so klarinet, saksofon, fagot, oboa, prečna flavta, to pa je tudi edino tekmovanje, na katerem v konkurenci nastopajo tudi blok flavtisti.
Na tekmovanju je nastopil tudi naš odlični mladi klarinetist Blaž Šparovec iz Dobrega Polja pri Brezjah, ki po končanem Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, tega je ob zaključku oplemenitil s Škrjančevo nagrado, bil pa je tudi slovenski predstavnik na tekmovanju Evrovizijski mladi glasbenik 2012 na Dunaju, zdaj že drugo leto študira v razredu profesorja Francoisa Bende na Universität der Künste v Berlinu. Tekmovanje v Münstru je potekalo v treh etapah. Program je bil za različne instrumente različen, določene skladbe so bile predpisane, nekaj so si jih tekmovalci lahko izbrali sami. »Lahko bi rekel, da smo tekmovali vsi instrumenti proti vsem,« je duhovito povedal Blaž Šparovec in dodal, da jih je ocenjevala sedemčlanska žirija, v kateri je bilo šest predstavnikov, po eden za vsak instrument, in dekan glasbene akademije v Münstru. Na tekmovanje je bilo povabljenih šestinštirideset glasbenikov, ki so si povabilo »prislužili« na podlagi predhodno poslanega posnetka z določenimi skladbami. Nastopajoče je prav tako izbrala posebej za to sestavljena žirija. V drugo etapo je napredovalo petnajst mladih glasbenikov, v finalni izbor pa se je uvrstila šesterica glasbenikov: po dva klarinetista, dva fagotista in dva glasbenika s prečno flavto. Med njimi sta se najbolje odrezala – vselej izberejo dva zmagovalca – naš Blaž Šparovec in fagotist Marceau Lefcvre iz Francije.
»Moje skladbe so bile v drugi etapi najtežje, ampak s tem, da si v finalu že bolj fizično in psihično utrujen, ker v treh dneh igraš tri etape in navsezadnje je le finale, so tudi lahke skladbe kaj hitro težke,« Blaž razmišlja o skladbah, ki so ga popeljale do zmage. Oba zmagovalca sta prejela enaki nagradi, med drugim pet tisoč evrov in snemanje CD-ja, novembra bosta nastopila na prestižnih koncertih v Münstru in Stadtlohnu.
Blaževa zavzetost pri delu vedno znova obrodi sadove. Izvedeli smo, da se je zaradi vaje v pripravah na tekmovanje iz Berlina z vlakom odpeljal v osemsto kilometrov oddaljeni Basel k svojemu profesorju Bendi. Ob zmagi na tekmovanju pa je povedal: »Največ mi pomeni sam dosežek kot tak, saj je bilo to prvo večje tekmovanje, na katerem sem tekmoval in dobil nagrado. Tako bi bil tudi brez nagrade zelo vesel, z zmago pa sem še toliko bolj zadovoljen.« Za kaj bo potrošil finančni del nagrade, še ni razmišljal, komaj pa čaka na jesen, ko bo lahko posnel svojo prvo zgoščenko. »To mi pomeni veliko, saj je to kot zveneča vizitka, ki je dobra za razvoj in nadaljevanje glasbene poti,« je še dodal dvajsetletni Blaž Šparovec, ta trenutek eden najbolj obetavnih slovenskih mladih glasbenikov na šolanju v tujini.