
S sodelovanjem do uspeha
Območna obrtno-podjetniška zbornica Kranj in Slovenska gospodarska zveza iz Celovca sta dolgoletne poslovne in prijateljske vezi kronali s podpisom sporazuma o sodelovanju.
Kranj – Območna obrtno -podjetniška zbornica Kranj (OOZ Kranj) in Slovenska gospodarska zveza na Koroškem (SGZ) sta po dolgoletnem sodelovanju v petek podpisali še sporazum o sodelovanju. »Dosedanje sodelovanje ni bilo le formalne narave, med nami so se stkali odprti in topli odnosi ter prijateljske vezi, ki presegajo in mehčajo ovire, ki jih zakonodaja marsikdaj še vedno postavlja. Podpis listine je zato zaveza, da začeto nadaljujemo in skupaj dvignemo gospodarsko uspešnost še na višji nivo. Prepričan sem, da povezani zmoremo več, da imamo poleg znanja tudi voljo in cilj, da ustvarjamo klimo, ki bo prijazna in atraktivna za razvoj podjetništva na obeh straneh meje,« je ob tem povedal predsednik OOZ Kranj Ludvik Kavčič.
Benjamin Wakounig, predsednik SGZ v Celovcu, ki ima kot krovna gospodarska organizacija koroških Slovencev v svojih vrstah več kot 320 podjetij iz južne Koroške, je povedal, da imajo podpisanih že več podobnih sporazumov z drugimi zbornicami, njihovi rezultati pa so za zdaj zelo uspešni. »Od tokratnega sporazuma pričakujem še močnejše sodelovanje v čezmejnem podjetniškem povezovanju. Mala in srednja podjetja ter obrtniki, ki iščejo pot čez mejo, potrebujejo ravno take povezave,« je dejal in dodal, da je pot sodelovanja edina pot do uspeha. Samo lani se je na SZG obrnilo približno osemsto podjetij iz Slovenije z željo, da jim pomagajo. »Vsega sami ne zmoremo, saj smo majhna zveza, a se trudimo. Ne smemo namreč dopustiti, da nekomu, ki išče posel ali pa zgolj zaposlitev, ne pomagamo.« Wakounig se je razveselil tudi nedavne napovedi gradnje druge cevi v karavanškem predoru: »Karavanke so velika, čeprav naravna, bariera. Gospodarstvo se namreč lahko krepi le ob dobri logistiki, dobrih cestnih povezavah.« Po besedah direktorice OOZ Kranj Daniele Žagar v sodelovanju s SGZ vidijo možnosti sodelovanja predvsem pri informiranju podjetnikov o zakonodaji in poslovnih priložnostih na obeh straneh Karavank, spodbujanju sodelovanja, mreženju in individualnem povezovanju podjetnikov ter organizaciji skupnih srečanj in poslovnih dogodkov. Zlasti pa si želijo povezovanja na področjih kooperacij (zahtevnejša tehnologija), prenosa znanja in šolskih praks, iskanja investitorjev za zanimive projekte, sodelovanja na visokotehnoloških rešitvah, skupnega vlaganja ter seveda medsebojnega trgovanja. »Radi bi svoje znanje prodali v svet, vendar si še marsikdo od naših članov ne upa pogledati čez mejo, zato jih mora k temu spodbuditi zbornica. Naša skupna naloga je namreč odpirati vrata poslom in olajšati pot potencialnim podjetjem, ki so kompetentna in imajo željo po sodelovanju,« je poudarila.
Podpis sporazuma sta pozdravila tudi kranjski župan Boštjan Trilar in predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko Meh.