Slovenski les za bivalne enote
Namesto da slovensko hlodovino prodajamo tujcem, jo raje namenimo za izdelavo kakovostnih izvoznih izdelkov, se zavzema Ivo Plečko, ustanovitelj Piters fundacije.
Kranj – »V želji po hitrem zaslužku lastnikov gozdov in njihovih agencij gre glavnina slovenske hlodovine na tuje, lahko pa bi jo predelovali v kakovostne izdelke, modularne bivalne enote za reševanje bivalne problematike revnega sloja prebivalstva in za postavitev enostavnih turističnih objektov in naselij,« razmišlja Ivo Plečko, ustanovitelj Piters fundacije. Po februarski ledeni ujmi, ko je lesa še veliko več, razmišlja, kako slovenska država načrtuje »reševanje« hlodovine, ki jo je treba spraviti iz gozdov, in komu jo bo prodala. Njegov predlog je izdelovanje slovenskih izdelkov, bivalnih enot, ki vključuje pripravljenost kupcev v ZDA za nakup teh enot, ko bodo na razpolago iz proizvodnje v tovarni pitershome.
Marca je v pismu predsednici vlade Alenki Bratušek, predsedniku države Borutu Pahorju, pristojnima ministrstvoma ter poslankam in poslancem državnega zbora utemeljeval, zakaj je projekt tako pomemben za našo državo. Slovenski les si zasluži, da ga predelamo v kakovostne izdelke in ga tako oplemenitimo, ne pa da leto za letom dovoljujemo nepremišljeni izvoz surovine za vsako ceno. Z izdelavo in izvozom kakovostnih izdelkov bi dosegali višjo ceno kot zgolj z izvozom hlodovine, je prepričan Plečko in trka na vest odgovornih v državi, češ da so skrbniki slovenskega lesa. Tako jih vabi, da podprejo projekt pitershome, ki zadeva avtomatizirano proizvodnjo slovenskih pametnih modularnih lesenih enot.
Za brezdomce in žrtve naravnih nesreč
Zamisel zanje se mu je porodila v Ameriki, kjer je pred leti živel in se priključil skupini organizacij, ki skrbi za reševanje brezdomske problematike. Enostavne bivalne enote, ki jih je mogoče zelo hitro sestaviti in tudi razstaviti, bi rešile problem treh milijonov brezdomcev v ZDA, pravi Ivo Plečko, pa tudi drugje po svetu, od brazilskih favel do območij, kjer pride do naravnih nesreč in ljudje ostanejo brez strehe nad glavo. Lesene šesterokotne bivalnike lahko sestavljajo glede na razpoložljive prostorske razmere, denimo sedem enot postavijo v obliki satja, da ni nobenega neizkoriščenega centimetra. »Leta 2000 sem v mestu Las Vegas tamkajšnjim oblastem predlagal takšno rešitev brezdomstva. Predlagali so mi, da postavim prototip takšnega naselja, kar mi takrat ni uspelo, ker nobeno podjetje ni pokazalo zanimanja. Ideja je še zmeraj živa in leta 2011 sem z njo nadaljeval v Sloveniji. Tudi pri nas se povečuje problem brezdomstva: menda je že okoli dva tisoč ljudi na cesti. Več tisoč pa je takšnih, ki jim zaradi denarnih težav in nezmožnosti plačevanja grozi, da ostanejo brez strehe nad glavo,« razmišlja Ivo Plečko.
Vzorčno turistično naselje na Jezerskem
Modularne bivalne enote pitershome, ki bi jih iz slovenskega lesa izdelovalo slovensko podjetje, pa bi bile primerne tudi za turistične namene. Ivo Plečko je zamisel že predstavil na Jezerskem, kjer bi lahko takšne enote postavili ponudniki nočitev, zlasti kampi in hostli, v katerih turisti ne zahtevajo vrhunskega udobja. Tam bi postavil vzorčno turistično naselje. »V ZDA obstajajo celo parki mobilnih hiš, enake bi lahko imeli tudi v Sloveniji. Poleg tega, da bi bile enote enostavne za postavitev, bi bile lahko tudi energetsko neodvisne in bi delovale na obnovljive vire energije. Na Jezerskem, denimo, sem pomislil na vetrno energijo,« dodaja Ivo Plečko.
V letih 2005 in 2006 je ustanovil fundacijo, ki se ukvarja z realizacijo te zamisli. Sedaj spodbuja lastnike gozdov, da hlodovino prodajo (ali podarijo) izključno za proizvodnjo modularnih enot pitershome v Sloveniji. Čaka tudi na odzive slovenskega političnega vrha. Za sedaj jih še ni bilo, razen odgovora iz kabineta predsednice vlade, češ da so njegovo pobudo predali ministrstvoma za kmetijstvo in gospodarstvo. Tudi nanju je namreč naslovil svojo idejo, a brez uspeha.