Zadnje opozorilo županom
Civilna iniciativa Mengeš je župane občin, ki imajo v lasti Vodooskrbni sistem Krvavec, v javnem pismu posvarila pred nadaljnjimi dejanji. "Gre za politično motivirano skupino, katere član je nekdanji mengeški župan Tomaž Štebe," odgovarja cerkljanski župan Franc Čebulj.
Mengeš – Civilna iniciativa Mengeš je v javnem pismu župane Cerkelj, Komende, Kranja, Mengša, Šenčurja in Vodic opozorila na nezakonito dopuščanje odvzema vodooskrbnih pravic Občini Mengeš. Z nedavnim podpisom pogodbe o posodobitvi krvavškega vodovodnega sistema naj bi si namreč po prepričanju civilne iniciative neupravičeno razdelili tridesetodstotni delež Občine Mengeš.
»Uporabili bomo vsa legalna sredstva, da občanom naše občine ostane poleg lastništva tudi preskrba s pitno vodo iz krvavškega vodnega vira. In vztrajali, da smo dolžni pri obnovitvi in sanaciji sedanjih razmer ustrezno lastniškemu delu prispevati potrebna denarna sredstva ter biti deležni sofinanciranj. Zaradi dosedanjega »de facto« začetka vašega nezakonitega poseganja v lastnino Občine Mengeš in zaradi nerazumljivega dopuščanja odtujevanja s strani župana naše občine brez kakršnih koli zakonitih pooblastil, seznanjamo s svojim mnenjem in opozorili tudi vlado in odgovorna ministrstva kot znak predhodnega opozorila, da ukrepajo,« so med drugim zapisali člani civilne iniciative, med njimi tudi nekdanji mengeški župan Tomaž Štebe. »V primeru neodzivanja bomo prisiljeni opozoriti vse institucije, ki imajo namen prispevati skupna denarna sredstva za obnovitev vodovodnega sistema, še posebej Evropsko unijo,« svarijo.
»Tomaž Štebe je osem let, kar je bil mengeški župan, nenehno kritiziral krvavško vodo, s tem pa druge občine solastnice oviral, da bi pristopile k nujni obnovi skupnega vodovoda. Z njim in njegovo politično motivirano skupino torej nima smisla javno polemizirati, saj kot župan ni naredil popolnoma nič dobrega za krvavški vodovod. Opozoriti pa je vendarle treba, da bomo gradili nov vodovod in ne obnavljali obstoječega, tako da nikomur nič ne jemljemo. Veselim se že morebitnih ovadb pri preiskovalnih organih, ki bodo lahko končno ugotovili, katero razmišljanje je pravilno – moje logično razmišljanje ali Štebetovo t. i. pravno razmišljanje,« se je na javno pismo odzval Franc Čebulj, župan občine Cerklje, ki je koordinator projekta povečanja zmogljivosti krvavškega vodovoda. Tako kot Čebulj tudi šenčurski župan Miro Kozelj opozarja, da se je občina Mengeš na podlagi sklepa občinskega sveta sama odločila odstopiti od gradnje novega krvavškega vodovoda. »Če si bodo v Mengšu pravočasno premislili, lahko še vedno pristopijo k izvedbi projekta,« razmišlja Kozelj.
Na pisanje svojih občanov se je odzval tudi mengeški župan Franc Jerič. »Gre za navadno politično sprenevedanje in zavajanje gospoda Štebeta, ki je v osmih letih, ko je bil župan, vso svojo energijo usmeril v dolomitne vrtine, zdaj pa se je naenkrat spomnil, da obstaja tudi Krvavec. Njegove obtožbe s stroko nimajo nobene veze. Dokler bo krvavški sistem obstajal, bomo tudi v Mengšu pili krvavško vodo, le h gradnji novega sistema nismo pristopili, ker nam ta ne zagotavlja nič več vode. Solastništvo pri vodohranih in vrtinah pa bomo ohranili in temu se ne odpovedujemo.«