Tomaž Kukovič in Petra Mohorčič vedro razpoložena v pričakovanju 40. srečanja glasbenih šol Gorenjske in zamejstva / Foto: Igor Kavčič

Štirideset let mlade muzike

Srečanje glasbenih šol Gorenjske in zamejstva je štiridesetletna tradicija. Jubilejni koncert bo v sredo, 9. aprila, ob 18. uri v dvorani Kongresnega centra Brdo, o pomenu tovrstnih srečanj in tokratnem programu smo se pogovarjali s Petro Mohorčič, ravnateljico Glasbene šole Kranj, letošnje organizatorice, in dirigentom združenega simfoničnega orkestra Tomažem Kukovičem.

Kranj – Pobuda za pripravo vsakoletnega srečanja gorenjskih glasbenih šol iz Kranja, Jesenic, Radovljice, Tržiča in Škofje Loke, kasneje sta se pridružili še zamejski glasbeni šoli iz Celovca in Kanalske doline, je bila zagotovo naravna želja vsakega glasbenika, ki želi doseženo glasbeno znanje najprej pokazati najbližjim, sosedom na primer … Tako je ob petindvajsetletnici srečanj leta 1999 razmišljal takratni ravnatelj škofjeloške glasbene šole Valentin Bogataj. Njegove besede danes še vedno držijo? »Vsekakor. Bistvo vsakoletnih srečanj je sodelovanje med šolami, ko si med seboj izmenjamo izkušnje pri delu z mladimi, hkrati pa se v koncertnem programu predstavijo najboljši učenci posameznih šol,« odgovarja Petra Mohorčič, ravnateljica Glasbene šole Kranj in vodja Aktiva ravnateljev glasbenih šol Gorenjske: »Zgodovina srečanj nam pokaže, da so bili med nastopajočimi najbolj pogosto učenci, ki so se kasneje posvetili študiju glasbe in postali profesionalni glasbeniki oziroma glasbeni pedagogi.«

Čeprav nekatere glasbene šole zadnja leta pripravljajo vse več odmevnih koncertov ob različnih priložnostih, pa se še posebej na tem srečanju rade pokažejo z »najboljšim, kar imajo«. Omenjene glasbene šole vsako leto izobražujejo skoraj tri tisoč učencev, za nastop na srečanju pa izberejo uspešne na tekmovanjih tako soliste kot zasedbe, ki po kvaliteti sicer presegajo nivo nižjega glasbenega šolstva. »Na naši šoli je veliko odličnih učencev, tako da se je vsako leto kar težko odločiti, kdo bo igral na jubilejnem koncertu. Običajno se ravnatelji med seboj dogovorimo glede programa, da je ta po posameznih točkah čim bolj raznolik in zanimiv tudi za publiko,« je dodala Mohorčičeva, ki je kot učenka kranjske glasbene šole tudi sama pred leti nastopala na srečanju. »Jaz nisem, sem bil preslab,« je v duhovitem tonu dodal Tomaž Kukovič, pomočnik ravnateljice v Kranju, ki bo na jubilejnem koncertu vodil tudi za to priložnost sestavljen simfonični orkester. Za dirigenta so ga izbrali ravnatelji šol.

Koncertni program so si šole med seboj enakovredno razdelile na približno sedem minut za vsako (z dvema do tremi glasbenimi točkami), ob zaključku pa se bo z dvema skladbama predstavil tudi sedemdesetčlanski simfonični orkester, v katerem bodo združeni igrali učenci vseh sedmih glasbenih šol, vodil pa ga bo Tomaž Kukovič. Ob temi iz filma Na svoji zemlji skladatelja Marjana Kozine bo orkester predstavil tudi novost z naslovom Gorenjski pušeljc mladega skladatelja in učitelja na kranjski glasbeni šoli Gašperja Jereba. »Gre za skladbo, sestavljeno iz štirih stavkov. Ko sva se pogovarjala o skladbi, je rekel, da bi v njej želel združiti etnološke motive iz posameznih delov Gorenjske in narediti nekakšen pušeljc občutij, ki jih doživljamo bodisi ob jutranji zarji ali vasovanju,« razloži Kukovič, ki je bil že na prvi vaji zelo zadovoljen s prizadevnostjo in odlično pripravljenostjo mladih članov priložnostno sestavljenega orkestra. »Otroci so se takoj začeli družiti med seboj, za člane orkes­tra pa sem odprl tudi skupino na Facebooku.«

»Ne pomnim, da bi tako velik orkester kdaj sodeloval na katerem od naših srečanj,« še dodaja Mohorčičeva v upanju, da bo orkester deloval tudi v prihodnje. Na koncertu bo nastopilo več kot 120 mladih glasbenikov in o mnogih med njimi bomo v prihodnje zagotovo še slišali. Brezplačne vstopnice za koncert so na voljo od petka naprej v tajništvu Glasbene šole med 17. in 19. uro ter pol ure pred koncertom na Brdu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 8. april 2015 / 10:55

Soseske še ne bo, zemljišče naprodaj

Če bi šlo vse po načrtih, bi na prostoru nekdanjih Gorenjskih mlekarn v Kranju že stala soseska Kozolci, še vedno nezazidano stavbno zemljišče pa bodo konec meseca prodajali na javni dražbi.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 25. avgust 2021 / 23:59

Semenj na Krvavcu

Krvavec – V nedeljo, prvo nedeljo po velikem šmarnu, je bilo na Krvavcu t. i. žegnanje oziroma semenj, ki se je začelo s tradicionalno žegnanjsko sveto mašo pri Plečnikovi kapelici Marije Snežne. M...

Gospodarstvo / sreda, 25. avgust 2021 / 23:56

Opozorili na težak položaj kmetov

Na kmetijsko-živilskem sejmu Agra so opozorili tudi na težak položaj kmetov. Cene reprodukcijskega materiala naraščajo, odkupne cene pridelkov pa ne.

Rekreacija / sreda, 25. avgust 2021 / 23:53

Kamini, police, žlebovi

Mala Mojstrovka (2332 m n. m.) – Vzpon na hišno goro Vršiča po klasični, zavarovani plezalni poti, ki jo je leta 1928 nadelal Ivan Vertelj - Hanza iz Kranjske Gore. Najboljši prehod po severni steni.

Bohinj / sreda, 25. avgust 2021 / 23:43

Leto velikih investicij

»Bohinj je samo eden, le skupaj ga lahko naredimo takega, kot si ga želimo mi, ne drugi,« v pogovoru pred občinskim praznikom poudarja župan Bohinja Jože Sodja. Letošnji občinski proračun je eden od n...

Gorenjska / sreda, 25. avgust 2021 / 23:35

Počitnice na svežem zraku

V noči z nedelje na ponedeljek je deževje, že podobno jesenskemu, v hipu odplaknilo letošnje kratko, a vroče poletje. Tokrat je bilo, tudi zato, ker ga je zaznamovala epidemija, pisano na...