Odkopali temelje Brezjanke
Domačini v Begunjah ugotavljajo, da ena od dveh Plečnikovih kapelic, ki stojita na vrtu gradu Katzenstein, na začetku ni stala na mestu, kjer stoji danes.
Natančen pregled fotografij je že tedaj pokazal, da hribina v ozadju na fotografijah ne sovpada s tisto
v naravi, da tlak ni izdelan na enak način, da manjka
v tlak vdelan križ, da so klopi izvedene v drugačni obliki …
Begunje – Ena od dveh Plečnikovih kapelic, Brezjanka, je bila v letih po drugi svetovni vojni očitno z mesta, ki so ji ga namenili arhitekt Plečnik, ki je objekt zasnoval, in sestre usmiljenke, ki so vodile gradnjo, prestavljena na mesto, kjer stoji danes, so že pred časom ugotovili domačini. Letos so prvotne temelje tudi našli in odkopali.
Brezjanka je nekoč stala drugje
Kot pojasnjuje domačin Sašo Gašperin, prvi dvomi o tem, da paviljon Brezjanka na koncu kostanjevega drevoreda v parku graščine Katzenstein ne stoji na originalni lokaciji, segajo v čas priprave razstave o delih arhitekta Jožeta Plečnika v Begunjah leta 2019.
Domači župnik dr. Matjaž Ambrožič in Jani Kolman sta pri preučevanju arhiva Družbe hčera krščanske ljubezni Vincencija Pavelskega naletela na izredno bogat fotografski arhiv, ki prikazuje stanje objekta v letih 1938–1940. Natančen pregled fotografij je že tedaj pokazal, da hribina v ozadju na fotografijah ne sovpada s tisto v naravi, da tlak ni izdelan na enak način, da manjka v tlak vdelan križ, da so klopi izvedene v drugačni obliki … Predvsem pa je begalo izročilo, da je Plečnik skupaj s sestrami usmiljenkami objekt poimenoval Brezjanka po brezovem drevoredu – današnja Brezjanka pa stoji na koncu kostanjevega drevoreda.
Našli prvotne temelje
»Uganka se je začela razpletati februarja letos, ko je dolgoletni vrtnar v parku graščine Katzenstein g. Frelih Sašu Gašperinu pokazal lokacijo izvirne postavitve lope Brezjanka, približno tristo metrov severneje od sedanje lokacije. Prostor je bil tedaj še povsem zaraščen, vendar se je dalo takoj prepoznati, da gre za prvotne temelje,« je povedal predsednik Turističnega društva Begunje Peter Kolman, ki je skupaj s Sašem Gašperinom, župnikom Ambrožičem in Janijem Kolmanom sodeloval pri ponovnem »odkritju« Brezjanke.
»Na podlagi odkritja se je Borut Marter z lastnikom zemljišča, Psihiatrično bolnišnico Begunje, dogovoril za čiščenje objekta in organiziral prostovoljske delovne akcije, s katerimi so dokončno odkopali nasuti material in tako odkrili originalno lokacijo, kjer so dobro vidni ohranjeni prvotni tlak, betonski podstavki za hrastove stebre, nekaj stopnic in tudi brezi, ki še vedno rasteta ob mestu, kjer je nekoč stala senčnica,« je še pojasnil Kolman.
Prestavljena po vojni
Nekateri starejši krajani se še spomnijo, da je bila Brezjanka prestavljena, pravi. »Po besedah Vide Kočevar je do prestavitve prišlo v času preurejanja gradu Katzenstein iz miličniške šole v psihiatrično bolnišnico, najverjetneje leta 1953. Takrat so objekt prenesli bližje stavbi, v park, ki je bil namenjen terapevtski dejavnosti. Na sedanjem mestu je pred tem stala tudi kapelica, ki pa je bila najverjetneje pred tem uničena, kot tudi Plečnikova kapela v graščini,« je še pojasnil.
Obnova dragocene dediščine
Lastnica obeh objektov je od leta 2019 dalje Občina Radovljica, ki pri obnovi obeh Plečnikovih paviljonov v Begunjah, spomenikov državnega pomena, sodeluje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine.