Vladimir Balukčić

Več časa za pedagoško delo

Podjetje eŠola je z informacijsko rešitvijo eAsistent dvignilo standard in kakovost izobraževanja, saj so učitelje razbremenili obilice administrativnega dela.

Še nedolgo nazaj so se ravnatelji in učitelji pogosto pritoževali nad množico administrativnega dela, ki so ga morali opraviti ob svojem pedagoškem delu. Zato sta Vladimir Balukčić in Mihael Mirt iz Tržiča, ki sta pred tremi leti ustanovila podjetje eŠola, poskrbela za pravo »revolucijo« vodenja šolskih procesov. S pomočjo informacijske rešitve eAsistent so uspeli izboljšati uspešnost in učinkovitost delovanja osnovnih in srednjih šol. Na podlagi študije primera, ki so jo opravili na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, kjer se je vse skupaj začelo, se je recimo izkazalo, da so se po vpeljavi omenjene informacijske rešitve pri dijakih tretjih letnikov, ki so najbolj problematični glede neopravičenega izostajanja, izostanki od pouka v prvih dveh mesecih leta 2011 zmanjšali za 29 odstotnih točk glede na leto 2010. Z obveščanjem o preverjanjih znanja in ocenah pa so starši učinkoviteje pomagali svojim otrokom pri učenju, kar se je posledično odrazilo v boljših ocenah. V enem polletju se je povprečje ocene na dijaka dvignilo za kar štiri odstotke.

Kot je priznal Vladimir Balukčić, direktor in soustanovitelj podjetja, so imeli na začetku srečo, da sploh niso vedeli, v kaj se spuščajo, ko so se lotili prenove in informatizacije poslovanja šol. »Jaz in Mihael Mirt sva bila nekdanja dijaka Gimnazije Franceta Prešerna in na naju se je obrnil profesor informatike, če bi mu lahko pomagala razviti aplikacijo, s pomočjo katere bi učitelji beležili odsotnost dijakov in o tem starše obveščali prek elektronske pošte,« je pojasnil Balukčić in dodal, da sta v času, ko sta v šoli razvijala aplikacijo, vsak dan zaznavala nove in nove probleme, s katerimi so se soočali zaposleni. »Povprečna šola mora na šolsko leto voditi za več kot kilometer dolgo stezo dokumentacije,« je bil fasciniran nad tem, kaj vse počnejo v šolah, katerih glavno poslanstvo bi moralo biti izobraževanje.

Zato ga ni presenetilo, da so se kmalu tudi druge šole, čeprav marsikdaj veljajo za okostenele institucije, tako hitro samoiniciativno začele odločati za informatizacijo svojega poslovanja. »Administrativno delo jim je namreč vzelo ogromno časa in energije.« Danes informacijsko rešitev eAsistent uporabljajo že v 330 osnovnih in srednjih šolah, kar je dobra polovica slovenskih šol, do septembra naj bi ta sistem vpeljali še v okrog sto šolah. Skupaj imajo ta čas okrog trideset tisoč uporabnikov. Področja, ki jih pokriva eAsistent, zajemajo šolski dnevnik, redovalnico, evidence, plačila, organizacijo pouka in prehrane ter vzgojo in izobraževanje. Učiteljem so s tem prihranili kar 103 ure administrativnega dela na leto, izostanke od pouka pa zmanjšali za petino. »Lahko zatrdim, da je eAsistent idealna rešitev, ki v celoti nadomesti dnevnik in redovalnico. Omogoča tudi sprotno avtomatsko obveščanje staršev, urejanje nadomeščanj učiteljev, statistično obdelavo in izpis podatkov, poročil, obrazcev in še in še,« je zadovoljen učitelj in razrednik z Gimnazije Jesenice Matej Erjavec. Ob obisku inšpekcije, je dodal, je eAsistent zadostil tudi vsem njihovim zahtevam.

Rešitev eAsistent je v veliko pomoč tudi staršem, ki jih prek kratkih sporočil ali elektronske pošte obveščajo o ocenah njihovih otrok ter jih seznanjajo z izostanki od pouka, pohvalami, domačimi nalogami in napovedanimi ocenjevanji znanja. Pri tem otrokom ne odvzemajo samostojnosti in odgovornosti, saj starši recimo za oceno izvejo z enotedenskim zamikom, da imajo otroci priložnost najprej sami povedati. Kot je poudaril Vladimir Balukčić, namreč ves čas gradijo na »prijazni komunikaciji«. Ni cilj v tem, je poudaril, da bi starši nadzirali otroka, ampak da ga na pravi način motivirajo in ukrepajo takrat, ko je po­trebno, in ne ko je že prepozno. »Starši so za to, da otrokom pomagajo,« je poudaril Balukčić in dodal, da prek njihovih storitev lahko starši pridejo tudi do nasvetov strokovnjakov. »Zbiramo mnenja in primere dobrih praks na področju vzgoje, kar bomo v prihodnje nadgradili še z možnostjo izmenjave mnenj med starši,« je napovedal Balukčić.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / ponedeljek, 2. april 2018 / 20:14

Vrtec se širi in razvija

V kinodvorani DPD Svoboda v Žireh so prejšnjo soboto pripravili slovesnost ob dvajsetletnici delovanja Vrtca pri sv. Ani, v katerem so v vseh teh letih poskrbeli za varstvo že več kot tristo otrok.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 9. november 2013 / 15:50

Podpora dograditvi obvoznice

V Škofji Loki s strahom čakajo, ali bo morebitna pritožba na izbiro izvajalca za škofjeloško obvoznico na zadnjem razpisu spet zamaknila in s tem ogrozila nadaljevanje njene gradnje. Številna pisma po...

Gospodarstvo / sobota, 9. november 2013 / 15:49

Bogati bogatijo tudi v krizi

Managerjeva lestvica stotih najbogatejših Slovencev je v primerjavi s prejšnjimi močno spremenjena in premešana, skupna vrednost premoženja vseh pa znaša 3,3 milijarde evrov.

Šport / sobota, 9. november 2013 / 15:47

Nimajo niti za burek

Vaterpolska zveza Slovenije ima 250 tisoč evrov izgube, zato je finančno tako na psu, da ni zmogla niti 15 tisoč evrov za udeležbo reprezentance na tretjem kvalifikacijskem turnirju za EP.

GG Plus / sobota, 9. november 2013 / 15:44

Visoko priznanje za preventivno delo

»Če sem bila v življenju za kaj prepričana, da delam prav, je bilo to prav gotovo delo v preventivi,« je v pogovoru zatrdila primarij Marjana Grm, pred nedavnim upokojena zdravnica in nekdanja direkto...

Slovenija / sobota, 9. november 2013 / 15:42

Imena »naj« podjetij

Ko tečete v adidaskah, po teku popijete kokakolo, sedete za računalnik IBM, v katerem so naloženi Microsoftovi programi, se pogovarjate z mobijem znamke Samsung, Sony ali Nokia, se ne sprašujete, kaj...