Kurilno olje nevarnost za jezeri
V Združenju za energetsko neodvisnost Slovenije so na Občini Bled in Bohinj naslovili pobudo, s katero so ju pozvali, naj pripravita občinska odloka, s katerima bi preprečili nevarnost onesnaženja Blejskega in Bohinjskega jezera.
Bled, Bohinjska Bistrica – V združenju namreč ugotavljajo, da v večini objektov ob jezerskih obalah še vedno kot primarni energent uporabljajo kurilno olje. Prav rezervoarji, v katerih hranijo kurilno olje, pa naj bi ves čas predstavljali latentno nevarnost za onesnaženje jezerske vode. Zato naj bi pripravili odlok, po katerem bi bili vsi lastniki objektov na lokacijah, kjer bi morebitno izlitje kurilnega olja lahko doseglo vodno površino obeh jezer, do leta 2020 dolžni zamenjati kurilno olje za drug okolju prijaznejši energent, kot sta recimo lesna biomasa ali sončna energija.
Direktor blejske občinske uprave Matjaž Berčon je ob tem opozoril, da so podoben odlok pred časom že sprejeli v občini Novo mesto, a je nato odlok »padel« na ustavnem sodišču. Obenem ocenjuje, da v njihovi občini takega odloka ne potrebujejo, ker ravno ta čas izvajajo projekt daljinskega ogrevanja. Do poletja naj bi tako uredili centralno kotlovnico v športni dvorani, iz katere bi s plinom oskrbovali poleg dvorane tudi hotel Krim in Park hotel, stavbo Kazine in trgovski center. »S tem bomo za petdeset odstotkov optimizirali porabo energentov na ravni občine,« je poudaril Berčon in dodal, da to tudi pomeni, da iz teh objektov umikajo cisterne za kurilno olje. Energent bodo zamenjali tudi v Festivalni dvorani, kjer bodo odslej za ogrevanje uporabljali toplotne črpalke. »V neposredni bližini jezera tako ne bo več objekta s klasično kotlovnico,« je zagotovil Berčon in dodal, da so torej že »prehiteli odlok«.
Bohinjski župan Franc Kramar pravi, da je na območju Bohinja prepovedi že preveč. Po Kramarjevem mnenju bi tovrstna prepoved najbolj udarila državo, saj so bili ravno državni objekti na obali Bohinjskega jezera v preteklosti že vzrok onesnaženja. S tem je župan opozoril na problematiko počitniškega doma MNZ, iz katerega je leta 2009 iztekalo kurilno olje in onesnažilo Bohinjsko jezero, saj je na gladini jezera nastal petdeset kvadratnih metrov velik oljni madež.