Franc Bogovič (Foto: arhiv GG)

Nižje odškodnine za zemljišča

Državni zbor je sprejel novelo zakona o kmetijskih zemljiščih.

Ljubljana - S sprejetjem novele zakona o kmetijskih zemljiščih se znižujejo odškodnine za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč. Novost je tudi, da se odškodnina odslej odmerja le od tlorisa objekta in ne več od celotne površine zemljišča.

Med glavnimi argumenti predlagateljev novele je bila trditev, da odškodnine zavirajo gradnjo stanovanjskih objektov in investicije v gospodarske objekte, saj so bila zemljišča obremenjena z odškodninami, ki so bile uvedene lani, predraga.

Predlog novele zakona so pripravile koalicijske stranke brez SLS, ki je nasprotovala predlogu znižanja oziroma odprave odškodnin. V predlogu je bilo sprva predvideno, da bi odškodnine znižali tudi za najboljša kmetijska zemljišča, vendar so kasneje to opustili.

Dosedanja zakonska ureditev, sprejeta pred dobrim letom, je predvidevala odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča za gradnje na kmetijskih zemljiščih, torej na zemljiščih, ki so glede na evidenco dejanske rabe pri kmetijskem ministrstvu uvrščena med njive, vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine. Odškodnina se je odmerjala glede na boniteto posameznega zemljišča.

Novela prinaša odpravo odškodnine za zemljišča, ki imajo boniteto nižjo od 50, medtem ko bodo odškodnine za najkakovostnejša kmetijska zemljišča z bonitetno oceno nad 50 ostale, vendar so nekoliko nižje. Predlagatelji se zavedajo nujnosti zaščite najboljših kmetijskih zemljišč, a obenem menijo, da bo edina prava zaščita najboljših kmetijskih zemljišč takrat, ko bo vzpostavljen kataster trajno varovanih kmetijskih zemljišč.

Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič poudarja, da so se lotili priprave zakona, s katerim nameravajo jeseni vnesti nove spremembe zakona o kmetijskih zemljiščih in ena od teh vsebin je tudi nadomestilo. Z vladno uredbo bodo določena trajno varovana zemljišča, saj po mnenju ministra obstaja bojazen, da bo običajni postopek, ki bo potekal preko sprejema občinskih prostorskih načrtov občin, potekal predolgo in bi bil lov nad kmetijskimi zemljišči predolgo odprt, predvsem v tistem delu, ko gre za spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 5. julij 2020 / 09:07

Lon se je kapitalsko okrepil

V Lonu so uspešno izvedli dokapitalizacijo, v okviru katere so prodali vlagateljem 35.672 novih delnic v skupni vrednosti nekaj več kot 2,9 milijona evrov.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 9. april 2018 / 18:23

Repentabrski župan, ki dobro pozna Gorenjsko

Marko Pisani je župan majhne zamejske občine Repentabor. Izteka se mu zadnje leto županovanja, saj je v tej funkciji lahko največ dva mandata. Je zaveden zamejski Slovenec, njegov stari oče po mamini...

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. april 2018 / 18:22

Dve desetletji na Gorenjskem

Družina Mausser se je pred dvema desetletjema odločila, da svoje podjetje iz domačega Hrastnika preseli na Gorenjsko, v Lesce. Letos obeležujejo okroglo obletnico ustanovitve podjetja, ki ga v zadnjih...

Medvode / ponedeljek, 9. april 2018 / 18:17

Za Dejana zbrali dobre tri tisočake

Medvode – Prvi konec tedna v marcu je v Športni dvorani Medvode potekal tretji Eurofit fest, konvencija fitnesa in vodenih vadb, največja v Sloveniji in tudi širše. Vadilo je okrog tisoč udeležence...

Škofja Loka / ponedeljek, 9. april 2018 / 18:15

V spomin na Frana Jesenka

Vsako leto bolj polna dvorana Sokolskega doma v Škofji Loki je dokaz, da se je vsakoletno Jesenkovo popoldne dobro prijelo. Letos so pripravili predstavitev devetih magistrskih nalog in predavanje Jes...

Kranj / ponedeljek, 9. april 2018 / 18:14

Pošte si ne želijo izgubiti

Krajani Mavčič in okoliških vasi v kranjski občini si želijo, da pošta v kraju ostane, saj jim pomeni več kot zgolj pošiljanje in dvigovanje poštnih pošiljk.