Nižje odškodnine za zemljišča
Državni zbor je sprejel novelo zakona o kmetijskih zemljiščih.
Ljubljana - S sprejetjem novele zakona o kmetijskih zemljiščih se znižujejo odškodnine za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč. Novost je tudi, da se odškodnina odslej odmerja le od tlorisa objekta in ne več od celotne površine zemljišča.
Med glavnimi argumenti predlagateljev novele je bila trditev, da odškodnine zavirajo gradnjo stanovanjskih objektov in investicije v gospodarske objekte, saj so bila zemljišča obremenjena z odškodninami, ki so bile uvedene lani, predraga.
Predlog novele zakona so pripravile koalicijske stranke brez SLS, ki je nasprotovala predlogu znižanja oziroma odprave odškodnin. V predlogu je bilo sprva predvideno, da bi odškodnine znižali tudi za najboljša kmetijska zemljišča, vendar so kasneje to opustili.
Dosedanja zakonska ureditev, sprejeta pred dobrim letom, je predvidevala odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča za gradnje na kmetijskih zemljiščih, torej na zemljiščih, ki so glede na evidenco dejanske rabe pri kmetijskem ministrstvu uvrščena med njive, vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine. Odškodnina se je odmerjala glede na boniteto posameznega zemljišča.
Novela prinaša odpravo odškodnine za zemljišča, ki imajo boniteto nižjo od 50, medtem ko bodo odškodnine za najkakovostnejša kmetijska zemljišča z bonitetno oceno nad 50 ostale, vendar so nekoliko nižje. Predlagatelji se zavedajo nujnosti zaščite najboljših kmetijskih zemljišč, a obenem menijo, da bo edina prava zaščita najboljših kmetijskih zemljišč takrat, ko bo vzpostavljen kataster trajno varovanih kmetijskih zemljišč.
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič poudarja, da so se lotili priprave zakona, s katerim nameravajo jeseni vnesti nove spremembe zakona o kmetijskih zemljiščih in ena od teh vsebin je tudi nadomestilo. Z vladno uredbo bodo določena trajno varovana zemljišča, saj po mnenju ministra obstaja bojazen, da bo običajni postopek, ki bo potekal preko sprejema občinskih prostorskih načrtov občin, potekal predolgo in bi bil lov nad kmetijskimi zemljišči predolgo odprt, predvsem v tistem delu, ko gre za spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč.