Podjetniki in župan o Lazah
Območje industrijske cone Laze v Stražišču bomo komunalno uredili, so po sestanku zagotovili udeleženci. Ta »dobrohotna« obljuba ni prepričala Civilne iniciative za zeleno Stražišče, zdaj že gibanja z okoli 1750 člani.
Kranj – V sredo so se v prostorih kranjske občine sestali občinsko vodstvo in več kot polovica predstavnikov podjetij od skupaj dvajsetih podjetij, ki delujejo v industrijski coni Laze v Stražišču. Do sestanka je že moralo priti, saj se je na nedavnem zboru krajanov v Šmartinskem domu v Stražišču izkazala močna volja okoliških prebivalcev, da se industrijska cona, ki nima urejene niti kanalizacije, končno uredi oziroma po zahtevi članov Civilne iniciative za zeleno Stražišče (CI) podjetja preselijo drugam. Župan Mohor Bogataj je po sestanku povedal, da so se s prisotnimi lastniki oziroma direktorji podjetij dogovorili, da Mestna občina Kranj do 15. maja letos pripravi in financira idejni projekt komunalne ureditve industrijske cone Laze in opozoril: »V Lazah je ekološka bomba že trideset, štirideset let. Tu je bilo kranjsko smetišče, sem so vozili tudi sode, odpadno olje. Za to sedanji lastniki podjetij niso krivi, to je zgodovina Stražišča. Kaj je zakopano v zemlji, ne vemo, na okoljsko inšpekcijo smo pred desetimi leti naslovili, naj to ugotovi in reši, vendar tega še niso naredili.« Včeraj se je iztekel rok za pritožbe na izdajo okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Ekorel za povečanje obdelave odpadkov, župan je zagotovil, da je občina pripombe oddala.
Na podlagi idejnega projekta bodo znane cene ureditve kanalizacije, župan je dejal, da bodo to financirali prihodnje leto iz proračuna iz naslova komunalnega prispevka, ki so ga lastniki tamkajšnjih objektov že plačali. 12. december 2015 je tudi skrajni rok, ki ga ima občina, da to območje komunalno uredi, kar so poudarili na ministrstvu za kmetijstvo in okolje. Župan je priznal, da so že podjetniki na občini večkrat izpostavili nujnost komunalne ureditve in da so tudi zdaj pripravljeni nekaj še sofinancirati.
Na sredin sestanek niso vabili predstavnikov CI niti članov Sveta Krajevne skupnosti Stražišče, ker, vsaj tako je poudaril župan, je bil to prvi operativni sestanek. V imenu udeleženih podjetij pa je Vojko Šiler, sicer tudi predstavnik Ekola in Ekorela, dejal: »Dejansko je tu ekološka bomba, vendar mi nismo onesnaževalci, ampak so problem primarni izcedki iz prvotnega kranjskega odlagališča. Lastniki podjetij na tem območju imamo vsa dovoljenja legalno, zakonito. Zahtevi civilne iniciative, da bi se umaknili iz cone, ne moremo slediti, bomo pa sledili temu, da bo območje ekološko čisto za krajane in zaposlene v podjetjih. Povečan promet pa ni težava zgolj zaradi industrijske cone, ampak tudi zaradi drugih občanov, tu blizu je tudi pot na Jošta. Prometna ureditev je rešitev na dolgi rok.«
V CI so spet pretreseni nad ravnanjem predstavnikov Mestne občine Kranj. »Spet so pozabili, na čigavi strani bi morali biti in na čigavi so,« je povedal Marko Špolad iz CI in dodal: »Na tem sestanku naj bi se nenadoma »dobrohotno« odločili za zasebni vložek v gradnjo javne kanalizacije s priključkom na Ješetovo ulico. V CI z gnusom zavračamo politično-finančno igranje trgovcev z usodo in zdravjem prebivalcev Stražišča ter širše okolice. Prav tovrstna klima, v kateri so politične točke in dobiček nad osnovnim dostojanstvom ljudi in moralo, je kriva, da na naših dvoriščih izginja tisto, kar nikdar ne bi smelo. V CI, zdaj že gibanju z okoli 1750 člani, imamo jasen mandat svojih članov – narediti vse, da Laze spet postanejo naravni rezervat.« Navedbe argumentirajo z dokumenti, posnetki … in kar je še treba dodati, o njihovih problemih smo že pisali pred leti tudi v Gorenjskem glasu in ugotavljamo, da se od tedaj do danes za krajane dejansko ni še nič spremenilo na bolje.