
Otroška razigranost, ples in petje
Tristo štirideset otrok iz petih držav je nastopilo na tretjem mednarodnem otroškem festivalu Ringaraja.
Kulturno društvo (KD) Brdo je minulo soboto organiziralo 3. mednarodni otroški festival Ringaraja v dvorani Doma krajanov na Primskovem v Kranju. Nastopilo je 340 otrok iz Kulturno umetniškega društva (KUD) Koturović iz Beograda, Makedonskega kulturnega društva sv. Ciril in Metod iz Kranja, KUD Mladost iz Ljubljane, mlajša in starejša otroška skupina Folklornega društva Preddvor, Srbsko KUD Zavičaj iz Celovca, KUD Kolovit iz Bosanske Gradiške, Srbsko KUD Pontes – Mostovi iz Trsta, Srbsko KD iz Maribora, Kulturno prosvetno in športno društvo Vuk Karadžić iz Radovljice, Srbsko KUD Vidovdan iz Ljubljane ter otroška in mladinska skupina KD Brdo. Nekatere skupine so se predstavile s po dvema koreografijama. »Cicibančki KD Brdo so na odru brez mentorja nastopili prvič, najmlajša nastopajoča je bila stara komaj tri leta in pol,« je povedal njihov mentor Milan Glamočanin, ki jim je koreografiral štiriminutni nastop.
»Otroci so naše največje bogastvo, so tisti, ki bodo peljali naprej naše vrednote, običaje, kulturo. Poglejte, kako majhni so še in kako lepo že plešejo,« sta dejala voditelja Tijana Vujinović in Dario Jović. In res, koliko poguma so že morali imeti, da so zaplesali in zapeli pred prepolno dvorano obiskovalcev, vmes pomahali tudi staršem, tetam, stricem, prijateljem … Milan Glamočanin, podpredsednik KD Brdo in organizator 3. mednarodnega otroškega festivala Ringaraja, je povzel: »Želeli smo organizirati festival, kjer bi imeli otroci glavno vlogo. Naj povem, da imamo samo v naše društvo vpisanih preko 120 folklornikov v štirih sekcijah, od tega jih je polovica otrok in mladincev. Vso organizacijo festivala Ringaraja prevzamejo člani starejše folklorne skupine KD Brdo in na ta način podprejo otroke, da publiki pokažejo, kaj znajo. Vsako leto imamo več udeležencev festivala, naš cilj pa je otroke spoznati s sovrstniki iz drugih držav, krepiti medsebojno sodelovanje, vzpostaviti povezavo z matico.« Gostje iz Beograda so bili v Sloveniji več dni, nameščeni so bili pri članih društva, peljali so jih tudi na izlet na Bled.
Prireditev sta podprla Mestna občina Kranj in Javni sklad za kulturne dejavnosti. Veliko so k uspešni organizaciji pripomogli tudi člani KD Brdo. »Ta festival je izšel iz prireditve, ki smo jo v KD Brdo organizirali ob materinskem dnevu; iz leta v leto je bilo več zanimanja za sodelovanje tudi s strani drugih društev, zato smo prireditev nadgradili v festival, ki je bil letos prvič uvrščen v koledar svetovne folklorne organizacije CIOFF,« je dejal Glamočanin. KD Brdo letos praznuje dvajsetletnico delovanja, osrednja prireditev ob jubileju bo v okviru desetih Dnevov srbske kulture meseca oktobra. »Smo tudi prvo srbsko kulturno društvo v Sloveniji, ki mu je uspelo pridobiti sredstva iz evropskih skladov; že od junija 2013 izvajamo projekt Kulturni inkubator Brdo Kranj, ki je namenjen izobraževanju pripadnikov srbske manjšine za dvig zaposljivosti. Štiri glavne tematike so: kulturni menedžment, glasbena in pevska produkcija, fotografska dejavnost in video produkcija. Do sedaj smo izvedli več kot 50 delavnic z več kot 160 udeleženci iz 17 različnih kulturnih institucij v Sloveniji,« je še povzel Milan Glamočanin, tudi vodja tega projekta.