Lažni klicatelj prenakazal denar
Kranj – Gorenjski policisti so ta teden obravnavali primer računalniške prevare. Klicatelj se je oškodovancu predstavil kot Microsoftova tehnična pomoč in mu razložil, da kliče zato, ker njegov računalnik javlja alarme, ki naj bi bili posledica napada na njegov računalnik. Oškodovanec mu je omogočil dostop do računalnika in s tem do podatkov na njem, kar je storilec izkoristil in prenakazal denar z oškodovančevega računa.
Tovrstne prevare v Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT uvrščajo v kategorijo lažnih klicev tehnične pomoči. Namen prevare je finančno oškodovanje, lahko pa pride tudi do kraje identitete. Klicatelji se v angleščini z močnim naglasom predstavijo kot Microsoftova tehnična pomoč. Sogovorniku razložijo, da nujno kličejo zato, ker njegov računalnik javlja napake oz. alarme, ki naj bi bili posledica okužbe računalnika. Klici največkrat prihajajo iz tujine, predvsem iz mednarodne predpone +44 (Velika Britanija). Lahko se prikaže tudi slovenska telefonska številka, vendar pa ne gre za klice iz Slovenije, saj so številke klicateljev ponarejene. Zato previdno pri vseh sumljivih klicih tehnične podpore, tudi če ti prihajajo iz lokalnih omrežnih skupin. Včasih kličejo tudi preko aplikacij za hipno sporočanje (npr. Viber, WhatsApp).
Uporabnikom, ki prejmejo tak klic, svetujejo, da pogovor enostavno prekinejo, klicev pa ne vračajo. Goljufi so lahko tudi zelo vztrajni in kličejo več dni zapored iz različnih telefonskih številk, sploh če ste že kdaj odgovorili na njihov klic. Če jih ignorirate, vas po nekaj dneh običajno prenehajo klicati.