
Drogo kupovali z orožjem
Po ponedeljkovih hišnih preiskavah pri domnevnih članih treh kriminalnih združb je v sodnem priporu končalo devetnajst oseb, od tega je dvanajstim pripor odredila kranjska preiskovalna sodnica.
Kranj – Od 65 osumljencev organizirane trgovine z drogo in orožjem ter gospodarskega kriminala, ki so bili v ponedeljek »tarče« šestdesetih hišnih preiskav po Gorenjskem in drugod po državi, so gorenjski kriminalisti in preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) pred preiskovalna sodnika v Kranju in Ljubljani privedli devetnajst oseb, zoper vse so po naših podatkih tudi odredili sodni pripor. V hišnih preiskavah, s katerimi so končali tri ločene kriminalistične preiskave, od katerih so eno vodili preiskovalci NPU, dve pa gorenjski kriminalisti, je sodelovalo 330 preiskovalcev, kriminalistov in policistov, pri prijetju najnevarnejših osumljencev pa tudi policijski specialci. Direktor NPU Darko Majhenič in vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Kranj Boštjan Lindav sta na sredini novinarski konferenci ocenila, da je bil kriminalnemu podzemlju z zadnjimi preiskavami zadan velik udarec, po katerem bo potrebovalo kar nekaj časa, da ponovno vzpostavi svoje kriminalne mreže.
Šef gorenjskih kriminalistov Boštjan Lindav je pojasnil, da so njegovi kriminalisti vodili preiskavi s področja prepovedanih drog in orožja od februarja oziroma junija lani, pri čemer so uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, pomagali pa so jim tudi varnostni organi, največ hrvaški, avstrijski in nizozemski. Prvi del preiskave je potekal zoper 17 osumljencev, drugi pa proti 28 osumljencem, ki naj bi se ukvarjali s proizvodnjo in prometom s prepovedanimi drogami in trgovino z orožjem. Gre za državljane Slovenije, stare med 18 in 58 let, ki naj bi skupaj storili najmanj 144 kaznivih dejanj, sume nekaterih kaznivih dejanj pa še preiskujejo. Prvo kriminalno združbo naj bi vodila četverica: 59-letni Jeseničan, 48-letni in 33-letni Kranjčan ter 36-letni Tržičan, drugo naj bi nadvladovali trije: 58-letnik in 35-letnica iz Domžal ter 28-letni Jeseničan.
Po ugotovitvah gorenjskih kriminalistov naj bi osumljenci drogo kupovali in prodajali tako v Sloveniji kot v tujini, zlasti na Nizozemskem, kamor je vodila tudi trgovina z orožjem. »Osumljenci so namreč orožje kupovali na Balkanu in preko Slovenije vozili na Nizozemsko, kjer so kupovali drogo in jo preko Avstrije vozili nazaj na Balkan. Droga in nekaj orožja je ostalo v Sloveniji,« je razložil Lindav in dodal, da so kriminalisti že med samo preiskavo v različnih postopkih zasegli okoli 770 gramov konoplje, 1,5 kilograma amfetaminov, kilogram heroina in tri vojaške avtomatske puške, med ponedeljkovimi hišnimi preiskavami pa so zasegli okrog 1,1 kilograma konoplje, poldrugi kilogram amfetaminov, hašiš, sintetični testosteron, dva laboratorija za pridelavo konoplje ter opremo za tak laboratorij, od orožja pa električni paralizator, palice za napad in dve pištoli. Pri eni od hišnih preiskav v Tržiču se je enemu policistu pomotoma sprožila pištola, a do ogrožanja življenja ostalih policistov ali osumljencev ni prišlo, dogodek pa preiskuje tožilstvo.
Preiskovalci NPU so vodili preiskavo zoper dvajset osumljencev zaradi 27 kaznivih dejanj, povezanih z drogo, ter treh goljufij. Tudi v tem primeru so vsi slovenski državljani, stari med 30 in 53 let. Kriminalna združba, domnevno jo je vodil 45-letni Ljubljančan, je po ugotovitvah policije tihotapila drogo iz Španije preko Francije in Italije v Slovenijo ter jo preprodajala slovenskim uporabnikom. Policija je zbrala dokaze, da so s preprodajo drog nezakonito zaslužili najmanj 82 tisoč evrov, dodatnih 210 tisoč evrov pa s na račun goljufij. Šest osumljencev naj bi namreč dvema oškodovancema obljubilo ureditev kreditov (v enem primeru v znesku 1,2 milijona evrov, v drugem v višini 200 tisoč evrov), ob tem pa zahtevali vnaprejšnja pologa v višini 158 tisoč in 48 tisoč evrov. Posojil niso priskrbeli, vloženega denarja pa tudi ne vrnili, je razložil Majhenič.