Miran Zadnikar / Foto: Tina Dokl

»Mali« župani nepoklicno?

V občinah z manj kot pet tisoč prebivalci naj bi župani delovali nepoklicno, predlaga notranji minister Gregor Virant v predlogu novele zakona o lokalni samoupravi, ki jo je prejšnji teden predstavil reprezentativnima združenjema občin.

Kranj – Prejšnji teden je notranji minister Gregor Virant združenjem občin predstavil predlog novele zakona o lokalni samoupravi, ki naj bi jo sprejeli še pred letošnjimi lokalnimi volitvami.

Virantov predlog predvideva več novosti, ena od njih je možnost odpoklica župana. Pobudo zanj bi lahko sprožili z najmanj dvema odstotkoma volivcev v občini, ki so glasovali v prvem krogu zadnjih volitev, nato pa bi začeli zbirati podpise za razpis glasovanja. Glasovanje o odpoklicu bi bilo po ministrovih besedah veljavno, če bi se ga udeležilo vsaj devetdeset odstotkov volivcev v primerjavi s številom tistih, ki so glasovali v prvem krogu prejšnjih volitev. Župan bi bil razrešen, če bi za razrešitev glasovala večina. Na predlog združenj občin kaže razmisliti tudi o možnosti, da se v primeru odpoklica župana razreši tudi celoten občinski svet, poleg ponovnih županskih volitev pa naj bi ob njegovem odpoklicu v občini izvedli tudi ponovne volitve občinskih svetnikov. Minister Virant, ki je v preteklosti že predlagal racionalizacijo lokalne samouprave (med drugim je govoril tudi o ukinitvi oziroma združevanju manjših občin), sedaj predlaga, da bi župani v občinah z manj kot pet tisoč prebivalci svojo funkcijo lahko opravljali nepoklicno. Omejili bi tudi število podžupanov in zmanjšali število občinskih svetnikov.

Svetniki zaležejo za tri podžupane

Predlog še ni usklajen in ga bo vlada obravnavala enkrat v prihodnjih dveh tednih. Ko smo o predlagani noveli povprašali Mirana Zadnikarja, župana občine Preddvor, ki šteje manj kot pet tisoč prebivalcev, je dejal, da tudi župani še niso zavzeli skupnih stališč. Sicer pa o nekaterih ministrovih predlogih razmišlja takole: »Občino je mogoče voditi tudi nepoklicno, če ima župan vzpostavljeno dobro občinsko upravo, potrebuje pa tudi podžupana. Župan ima namreč precejšnjo odgovornost, tudi kazensko. V občini Preddvor, kjer že sicer skušamo delati racionalno, v tem mandatu nimamo podžupana, čeprav je po zakonu obvezen. Na predlog o manjšem številu svetnikov pa naj povem, da jih imamo v občini Preddvor minimalno število, enajst. Lahko bi jih imeli več, a tako smo se odločili, da jih še lahko volimo po večinskem sistemu, večje število bi morali po proporcionalnem. Naša občina je specifična tudi po delovanju občinskih svetnikov. Vsak ima svojo zadolžitev, ki jo opravlja brez plačila, s čimer vsi skupaj odtehtajo tri podžupane.«

Nepoklicni župan po lastni izbiri

Manjšo občino vodi tudi Peter Torkar. V občini Gorje je namreč natanko 2968 prebivalcev in bi po noveli zakona o lokalni samoupravi prav tako sodila med tiste, kjer naj župan dela nepoklicno. »Sam župansko funkcijo že od vsega začetka opravljam nepoklicno. Udarniško sem delal od leta 2002 do 2006 kot predsednik krajevne skupnosti, za enak način sem se odločil leta 2006, ko sem postal župan. Poudarjam pa, da je bila to samo moja odločitev, ker mi tak način ustreza, in ne mislim, da so zato kaj slabši župani drugih malih občin, ki so se odločili drugače,« pravi Peter Torkar.

»Nepoklicen način dela župana sicer ne zahteva kaj dosti manj časa, kot če bi delal poklicno, tudi odgovornost ni nič manjša. V manjši občini, kjer si ka­drovsko omejen, moraš kot župan delati še veliko drugih stvari. Toda ni mi žal, da delam nepoklicno in tudi za naprej tega ne nameravam spremeniti. Če delaš v javnem interesu, to delaš zaradi koristi kraja in njegovih ljudi, pa tudi zato, ker to rad počneš. Vesel bi bil, če bi več županov razmišljalo na enak način, da bi dokazali, da ne ravnamo tako kot politiki. In tudi poslanci bi se lahko odločili tako in ne bi za svoje delo vzeli cele plače, pač pa bi v večji meri delali nepoklicno.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 8. september 2011 / 07:00

Kritično, a tudi s šarmom

Nova sezona v Prešernovem gledališču prinaša pet premier, ki bodo nedvomno razburkale kranjsko gledališko javnost. Raznoliki abonmaji v prenovljeni dvorani za nove čase kranjskega teatra.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Solate - paša za usta in oči

Solate lahko zaužijemo kot glavne jedi ali pa kot prilogo drugim jedem. Pravzaprav imamo pri pripravi solat nešteto možnosti.

Nasveti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

E-zdravje

Relativno visoka neformalna uporaba interneta, povezana z dobro infrastrukturo računalniške opremljenosti, z nadpovprečnim zanimanjem za uporabo storitve, je tipično značilna za Slovenijo na večini po...

Gospodarstvo / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Dan lipicanca na Brdu

Združenje rejcev lipicanca Slovenije je v sodelovanju z javnim gospodarskim zavodom Brdo v nedeljo na hipodromu Brdo pripravilo tradicionalni Dan lipicanca.

Zanimivosti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Državno srečanje Orffovih skupin

Visoko – V Domu krajanov Visoko je v petek v organizaciji kulturno-umetniškega društva Valentina Kokalja Visoko in Slovenskega društva Carla Orffa potekalo 14. državno srečanje O...

Zanimivosti / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

Višvaguru pri kranjskem županu

Kranj – Kranj je bil minuli konec tedna označen za prestolnico miru in joge. Naše mesto je namreč obiskal sam Višvaguru Mahamandalešvar Paramhans Svami Mahenšvaranando oz. Njegov...