Domoljubje je pristno čustvo
»Treba je gojiti domoljuben odnos do naše države, ker če bo res hudo, bomo državo potrebovali. Ta nas bo branila, ne mednarodne institucije,« je dejal Danilo Türk.
»Šolski sistem je del vzgoje, mora imeti ambicijo vnašati domoljubne vrednote. Samo izobraževanje ni zadosti, pomembna je tudi jezikovna vzgoja. Nobenega jezika ne boste obvladali, če ne boste maternega jezika; z njim gre vprašanje nacionalnega ponosa. Pomembno je tudi poznavanje preteklosti, treba je gojiti spoštovanje do znanstvenih in tehničnih dosežkov. Domoljubje ni kot abstraktna vrednota, ampak so to konkretni dosežki, tudi današnji. Denimo nedavni uspehi naših športnikov na olimpijskih igrah. Tega občutka imamo veliko premalo.«
Kranj – Nekdanji predsednik Danilo Türk se je odzval povabilu Društva generala Rudolfa Maistra iz Kranja in v ponedeljek v Mestni knjižnici Kranj obiskovalcem predaval na temo Vrednote domoljubja. »Domoljubje je zame pristno, elementarno čustvo. Danes je veliko ljudi zaskrbljenih, mnogi živijo v tesnobi, čustvovanje o domoljubju je v takih časih bolj obremenjeno,« je povedal uvodoma. Spomnil se je, kako je bilo leta 2005, ko se je iz New Yorka, kjer je nazadnje služboval v OZN kot pomočnik generalnega sekretarja za politične zadeve, vrnil v domovino: »Leto 2005 ni bilo slabo leto. Vse je rastlo, optimizma je bilo več, o zadolževanju se nismo pogovarjali. Domoljubje je bilo videti drugače.« Razveselil pa se je dejstva, da je v letih, kar ga ni bilo v domovini, tudi general Maister stopil v panteon velikih slovenskih mož.
Treba se je tudi vprašati, kaj ne spada v domoljubje, je izpostavil Türk: »Nezaupanje in sovraštvo do tujcev že ne. Včasih se v retoriko domoljubja skrije stvari, ki ne spadajo sem, denimo negativen odnos do drugih, drugačnih. Še težje vprašanje, ki je v Sloveniji manj razjasnjeno je, kako je z domoljubjem, ko smo kritični do stanja v državi, družbi nasploh. Ali dobro ločimo državne institucije, kar je treba kritizirati, od domovine, kar zahteva stalno spoštovanje, stalno skrb? Trezen premislek je potreben pri konkretnih temah, kaj je domovini v prid in kaj ne. Državo imamo za to, da bomo sami našli rešitve, mednarodne institucije pa moramo vključiti na najboljši način.«
Danilo Türk je govoril tudi o dveh pogledih. »Slovenci radi pretiravamo, zato je objektivna razlaga naše preteklosti toliko težja. O spravi se sprašujemo na izrazito polemičen način. Sprava je po mojem mnenju brezpogojno odpuščanje. Če želimo živeti v sožitju, moramo znati odpuščati in odpuščanja ne pogojevati,« je menil o pogledu za nazaj, za naprej pa: »Pogled naprej je obremenjen z nejasnostmi, nimamo občutka gotovosti, kaj nam prinaša. Ob času osamosvajanja smo dali v ospredje vrednote, kot so spoštovanje človekovih pravic, vladavina prava, vstop v EU. Ta optimizem je bil povezan z našim domoljubjem. Takrat se je veliko govorilo o »slovenski poštenosti«, kar je šlo v pretiravanje, saj se je govorilo o tem kot že o genetski značilnosti. Zdaj imamo nasprotno pretiravanje, da je vse slabo. Tu imamo opravka z domoljubjem: danes vidimo vse rešitve v represivnosti. Dovolil bi si podvomiti v to. Domoljubje je graditi optimizem v to, da smo sposobni probleme rešiti sami in v to vložiti lastno energijo.«