Občani se bodo na kanalizacijo priklapljali sami
Eden zahtevnejših projektov letošnjega leta v občini Cerklje bo izvedba hišnih priključkov na že zgrajeno primarno in sekundarno kanalizacijo, ki pa ne bo izvedena tako kot pred leti v zahodnem delu občine.
Cerklje – Svetniki občine Cerklje so na svoji seji konec januarja sprejeli odlok o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za kanalizacijo komunalnih odpadnih vod, ki je bila zgrajena v obdobju 2008–2013 in bo zgrajena v obdobju 2014–2015.
S tem so postale znane tudi okvirne cene za priključke na kanalizacijsko omrežje, ki jih bodo morali plačati občani. Za tlorisno površino objekta sedemdeset kvadratnih metrov bo ta strošek 1100 evrov, za sto kvadratnih metrov 1400 evrov, za dvesto kvadratnih metrov 1940 evrov in za večje tlorisne površine 3800 evrov. Povprečna velikost stanovanjskih objektov v občini je 120 kvadratnih metrov, torej bo povprečni strošek občanov, ki se bodo morali priključiti na kanalizacijo, med 1500 in 1600 evri. Celotna investicija je sicer ocenjena na dvanajst milijonov evrov. Kot je pojasnil župan Franc Čebulj, gradnja individualnih priključkov ne bo izvedena tako, kot je bila pred štirinajstimi leti v zahodnem delu občine, čeprav so si na Občini vseskozi prizadevali za isti način. Takrat so priključke gradili hkrati, nato pa stroške porazdelili med občane, a zakonodaja se je v zadnjih letih spremenila in takšnega pristopa ne dovoljuje več, kar so vodstvu Občine potrdili tudi na sestanku na Računskem sodišču. »V letošnjem letu bo treba izvesti najmanj 500 priključkov, sicer bo Občina dolžna vrniti dobrih 800 tisoč evrov evropskega denarja v sklad za regionalni razvoj in dobrih 700 tisočakov iz naslova financiranja občin. Skupna gradnja zdaj torej ni več mogoča, občanom bomo ponudili izvajalce, a dogovoriti se bodo morali sami, prav tako bodo sami morali urediti služnostne pravice s sosedi. Tak način je za občane gotovo dražji, a mimo zakonodaje ne moremo,« je pojasnil župan Franc Čebulj.
Ker pa se na Občini zavedajo težkih gospodarskih časov, so v občinski odlok zapisali tudi možnost šestmesečnega obročnega odplačevanja, razen socialno ogroženih občanov, ki bodo imeli možnost plačila na do dvanajst obrokov.