Za pusta si privošči politike
Jože Tönig iz Domžal je akademski slikar, kipar in restavrator, svoj domači atelje pa v predpustnem obdobju spremeni v izdelovalnico pustnih mask. V karnevalu Pustne sekcije Striček na Viru pri Domžalah bodo tako tudi letos kraljevali politiki izpod njegovih rok.
Tem tridimenzionalnim karikaturam se navadno smejimo, se iz njih tudi ponorčujemo, a za njimi stoji veliko znanja, dela in spretnosti. Postopek sicer ni skrivnost, saj so bile včasih maske izdelane le na tak način, pravi Jože Tönig, ki je v času našega obiska iz gline ravno oblikoval podobo nekdanjega predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Gorana Klemenčiča.
»Vse se začne s fotografijami, s čim več fotografijami z različnih zornih kotov, na podlagi katerih izdelam svojo skico z rahlo poudarjenimi potezami, kot je značilno tudi za karikature. Nato si na kiparsko stojalo namestim kos gline in oblikujem obraz. Nastali kip obložim z mavcem in ojačam s tkanino. Ko se mavec posuši, še mehko glino odstranim, kalup namažem z milnico, nato pa ga obložim s časopisnim papirjem, namočenim v doma pripravljeno škrobno lepilo. Ko se vse skupaj posuši in otrdi, masko previdno odstranim iz mavčnega kalupa. Sledi še barvanje obraza z akrilnimi barvami, pri čemer se še dodatno poudari poteze in značilnosti obraza. Še luknjice za oči in elastika in maska je narejena. In to povsem ekološko, brez plastike in le z naravnimi materiali,« nam predstavi celoten postopek.
Pa ima vsak človek, vsak obraz kakšno značilnost, ki se jo da izpostaviti? »Ne, nima! In najtežje je izdelati prav maske tistih ljudi, ki imajo povprečne obraze, ali pa lepe, brez kakšnih nepravilnosti. Težko je tudi takrat, ko so si ljudje med seboj preveč podobni, tudi med znanimi je nekaj takih,« pravi Jože Tönig, ki sodeluje tudi s pustnimi skupinami v Šenčurju, Litiji in drugih krajih po Sloveniji. Koga bo upodobil, si izbere sam. Za vsako masko potrebuje približno pet, šest dni časa, zato se dela loti že nekaj tednov pred pustom, a ne prezgodaj, saj se nikoli ne ve, kdo od politikov bo ta čas še aktualen, kdo bo zakuhal kak škandal in koga morda ne bo več na sceni.
Doslej je izdelal še trideset mask znanih obrazov s pretežno slovenske politične scene. Začel je tik pred osamosvojitvijo, še v času Slobodana Miloševiča, in prav slednji je bil skupaj z masko Staneta Dolanca in Janeza Stanovnika prva maska, ki jo je izdelal. Doma hrani še maske Janeza Janše, Milana Kučana, Dimitrija Rupla, Boruta Pahorja, Katarine Kresal, Zorana Jankoviča, Zmaga Jelinčiča, Alenke Bratušek, Danila Türka in številne druge z vseh možnih političnih opcij. Kot pravi, bi rad, če bi le imel več časa, izdelal tudi maske slovenskih estradnikov, pevcev in športnikov, čeprav je res, da se ljudje najraje nasmejijo in ponorčujejo prav iz politikov. Zato si v prihodnje želi za pustne karnevale izdelati tudi maske Angele Merkel, Baracka Obame in Vladimirja Putina.
Za katero od svojih mask se na domačem karnevalu rad skrije tudi sam, a tudi ko bo pustni čas minil, mu dela ne bo zmanjkalo. Aktivno se namreč že pripravlja na svojo aprilsko razstavo digitalnih grafik, ki jo bo imel v Knjižnici Domžale.