![](/images/20140210/140219988-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Nesoglasja v domu starejših
Skoraj polovica zaposlenih v Domu Petra Uzarja Tržič je podpisana pod izjavo, v kateri vodstvu, predvsem direktorici Doma očitajo mobing in kršenje delovnopravne zakonodaje.
Tržič – Na domnevne nepravilnosti v Domu Petra Uzarja Tržič so v imenu nekaterih zaposlenih najprej opozorili zunanji člani Sveta zavoda Doma. Povzeto na kratko, so predvsem direktorici Doma Renati Prosen očitali mobing in kršenje delovnopravne zakonodaje. Vlada na njihov poziv ni razrešila direktorice, pač pa zunanje člane Sveta zavoda Doma. O tem smo v Gorenjskem glasu že pisali. Pred dnevi pa smo na uredništvo prejeli izjavo, pod katero je podpisanih 39 zaposlenih (imena in priimke hranimo v uredništvu). Skupaj jih je v Domu zaposlenih 93. Podpisani navajajo kup težav, ki naj bi se začele s prihodom sedanje direktorice pred skoraj petimi leti. »Direktorica je od vsega začetka poudarjala, da je vedno odprta za dialog, a je bila vse prej kot to,« so zapisali. Navajajo več konkretnih primerov, med drugim, da so morali kužne odpadke metati v navadne kontejnerje, ker naj bi bil odvoz kužnih odpadkov predrag, o tem pa so morali molčati: »Če kateri od zaposlenih opozori na kako nepravilnost, je šikaniran in ocenjen z najnižjo možno oceno. Prav tako takega delavca vodilni označijo za »konfliktno osebo«. S pomočjo privilegirancev se nad takimi delavci potem izvajajo pritiski, mobing in so deležni poniževanja.« Dodajajo še, da je bil zabojnik za kužne odpadke dostavljen šele ta ponedeljek. Direktorica Renata Prosen očitek zavrača: »Ravnanje z odpadki je urejeno skladno z zakonodajo. Glede na naravo dela, posebno pozornost namenjamo ravnanju z zdravstvenimi odpadki. Pravilnost delovanja preverjajo in potrjujejo pristojni organi.«
Do kdaj in zakaj?
Veliko nezadovoljstva naj bi bilo glede dodeljevanja dopusta. »Po ukazu direktorice se dopusti pišejo že z januarjem, ne glede na želje zaposlenih, tako da se dogaja, da imamo dopust takrat, ko ga ne potrebujemo, ko bi ga potrebovali, pa ga nimamo več.« Razpored dela pa naj bi se spreminjal tako hitro, da si zaposleni pogosto niso mogli organizirati zasebnega življenja niti za dan naprej oziroma so morale sestre pogosto delati brez popolne zasedbe strokovne in zakonsko predpisane ekipe: »Včasih je bil ena sama sestra odgovorna za sto stanovalcev. Po pritožbah so bile deležne mobinga, groženj in pozivov …« Direktorica Prosenova je v zvezi s tem za Gorenjski glas dejala: »Narava dela v domovih za starostnike terja kakovostno in neprekinjeno skrb za stanovalce – torej vse dni in noči v tednu, zaradi česar je delo naših sodelavk in sodelavcev še posebej naporno. Zato od vodij posameznih področij pričakujem, da bodo, kolikor je le mogoče, prisluhnili potrebam in željam sodelavcev in sodelavk. Ostaja dejstvo, da moramo letne dopuste načrtovati pravočasno, v dogovoru s sodelavci in z mislijo na stanovalce. Storila bom vse, da bo tudi sodelavcem na področju zdravstvene nege, ki so se name obrnili zaradi težav z razporejanjem in dopusti, odslej omogočena zanje ustreznejša organizacija dela in počitka.«
Očitki se nanašajo tudi na domnevno nepravilno sistematizacijo nekaterih delovnih mest, na neustrezno vzdrževanje počitniškega stanovanja v Červarju pri Poreču, o odnašanju večje količine hrane iz doma, tudi na to, da je frizerka morala pomagati fizioterapevtki pri delu, za kar ni strokovno usposobljena … Direktorica, ki se ji konec marca izteče mandat, očitke zavrača in zatrjuje, da težave proaktivno rešuje, da je njeno vodilo delovati strokovno, zakonito in smotrno, v dobro stanovalcev, zaposlenih in zavoda. Podpisani pa navajajo, da ostajajo izpostavljeni pritiskom in zastraševanju in se sprašujejo: Do kdaj in zakaj?