Prešernova soba je bila ob obisku igralk Štefke Drolc in Ivanke Mežan napolnjena do zadnjega kotička. / Foto: Primož Pičulin

Cvetje v jeseni

Prešernova soba kranjskega gostišča Stari Mayr je bila skoraj premajhna za vse obiskovalce, ki so se udeležili kulturnega večera, na katerem sta gostovali zvezdi slovenskega gledališča in filma Štefka Drolc in Ivanka Mežan.

Skozi sproščen pogovor s profesorico Danielo Močnik sta igralski divi obujali spomine na svojo razgibano življenjsko pot, vezano na oder in filmsko platno. Ljubezen do igre sta začutili že v rosnih letih, že v težkem vojnem času sta se pridružili amaterskemu gledališču, v povojnem času pa sta začeli na­stopati v ljubljanski Drami, kjer sta preživeli večino svojega bogatega ustvarjalnega življenja. Tam sta ustvarili mnoge od svojih najboljših vlog, globoke prijateljske stike pa sta navezali tudi z legendarno igralko in pe­snico Milo Kačič.

Beseda je najprej tekla predvsem o nedavnem filmu Deklica in drevo, v katerem ju je na spontan, nevsi­ljiv način združil režiser Vlado Škafar. Film, melanholično intimna igrano-dokumentarna meditacija, predstavlja zaslužen poklon velikima igralkama. Ti se izogibata govoru o vsakdanjih težavah njunega poklica, temveč se skozi spontano kombinacijo dialoga in tišine v idilični belokranjski pokrajini dotakneta globočin življenja samega. »Takoj sem začutila njegovo odprtost, med nama se je vzpostavilo zaupanje, tako da se je film snemal kar sam, brez vnaprej pripravljenega scenarija,« se sodelovanja z režiserjem spominja Štefka Drolc, Ivanka Mežan pa dodaja: »Film lepo ujame kompleksnost življenja, ki je pri vsakem od nas sestavljen iz dvojnosti nasprotij – veseli trenutki se izmenjujejo z žalostjo, ljubezen z bolečino izgube, vse pa se spreminja kakor letni časi, od katerih vsak prinese nekaj novega, neponovljivega.«

Gre za elegični film o preteklih dogodkih, ki jih prav s spominjanjem naredimo neminljive. Tako kot sta neminljivi tudi ustvarjalni karieri obeh igralk, ki sta skozi neštete vloge na odru in filmskem platnu ustvarili antologijske finese igre 20. stoletja. »Vsaka vloga te kot igralca sicer obogati, obenem pa predstavlja izjemen psihični in čustveni napor, ponovno rojstvo v iskanju novega lika, s katerim se je treba poistovetiti, ga zaobjeti in oživiti do potankosti,« sta kompleksnost igralskega poklica kot odmev življenja orisali igralki.

Iskreno odprtost ter veselje do življenja, podkrepljeno z iskrivim humorjem onkraj cinizma, obeh igralk do vseh zbranih pa je bilo mogoče začutiti tudi na tokratnem kulturnem večeru, ki ga je popestril odličen na­stop pevske skupine Zelen, na čelu z Vladimirjem Brlekom, sicer predsednikom kranjske izpostave JSKD, ki je tudi organizirala nostalgičen večer. Ta se je zaključil v duhu prihajajočega kulturnega praznika, z brezhibno, doživeto recitacijo obeh igralk, ki sta sklenili s Puškinom ter – kot se spodobi – s Prešernom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 30. april 2013 / 07:00

Čipke, starodobniki in bitka

"Ročno delo se premalo ceni, zato smo mi klekljanje razvili v umetnost," pravi Marica Albreht, predsednica žirovskega društva Cvetke.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 8. november 2008 / 07:00

Županskemu kandidatu pogojna kazen

Drago Leskovšek, lastnik nočnih lokalov in nekdanji kandidat za župana Škofje Loke, je zaradi povzročitve hude telesne poškodbe obsojen na pogojno kazen.

Kranj / sobota, 8. november 2008 / 07:00

Klep znova o nepravičnih sodbah

Kranj - Vodja gibanja Združeni ob lipi sprave Stanislav Klep, jurist in kritik slovenskega pravosodja, je na četrtkovi novinarski konferenci spet spregovoril o dveh sodbah...

GG Plus / sobota, 8. november 2008 / 07:00

Križarjenje po Otočju Gulag

Avgusta je umrl ruski pisatelj Aleksander Isajevič Solženicin (1918-2008). Njegov Arhipelag Gulag velja za "delo stoletja". V slovenščino ga je prevedel profesor Samo Savnik, izdala pa založba ZeloLep...

Cerklje na Gorenjskem / sobota, 8. november 2008 / 07:00

Glavoboli zaradi turistične takse

Uspešno pobiranje turistične takse je odvisno od učinkovitega nadzora, tega pa lahko uspešno izvajajo tudi občinske inšpekcije, a samo če imajo podporo v lokalni oblasti.

Kultura / sobota, 8. november 2008 / 07:00

Miniature privabile 370 avtorjev

V sredo so v Prešernovem gledališču v Kranju podelili medalje in pohvale 4. mednarodne razstave fotografij Miniature 2008.