Odrezani in prezrti
V Sovodnju, kjer so bili do ponedeljka povsem odrezani od sveta, elektriko pa jim bodo še nekaj časa zagotavljali le agregati, so se prve dni naravne nesreče počutili prezrte.
Sovodenj – »Niti najstarejši prebivalci ne pomnijo, da bi žledolom kdaj povzročil toliko škode v naših gozdovih kot tokrat,« je v sredo dopoldne ob našem obisku povedal predsednik Krajevne skupnosti Sovodenj Stane Bajt in takoj pristavil, da so njihovi gasilci in krajani reševanje kaotičnih razmer hitro vzeli v svoje roke. »Če bi čakali na pristojne službe, potem bi bil Sovodenj še danes odrezan od sveta. Po resnici povedano, počutili smo se, kot da so vsi pozabili na nas. Vsa pohvala gasilcem, tudi trebijskim, ki se že vse dni trudijo na vse pretege, v mnogih situacijah pa tudi ogrožajo svoja življenja.« Na Sovodnju in v ostalih vaseh, ki spadajo v njihovo krajevno skupnost s približno 590 prebivalci, se je namreč življenje ustavilo v soboto okoli 17. ure, ko so zaradi žledoloma ostali brez električne energije, približno tedaj pa je polomljeno drevje začelo nenehno padati tudi na njihove ceste. Do torka, ko so člani radiokluba Marmor Hotavlje vzpostavili radijsko zvezo z gasilci v Trebiji, Sovodenjčani o svoji nesreči in potrebah niso mogli nikomur poročati, saj so obnemeli tako njihovi stacionarni kot mobilni telefoni.
Cesta Trebija–Sovodenj je ob velikem trudu gasilcev iz obeh vasi postala za silo prevozna šele v ponedeljek, zaradi nenehne nevarnosti padajočega drevja pa je še vedno zaprta za promet. Prav tako sta zaprta njihova šola in vrtec. Vas zaradi pretrganih daljnovodov še nekaj časa ne bo priključena na električno omrežje, začasno jim svetilke svetijo le s pomočjo dvanajstih agregatov, ki večinoma krožijo od domačije do domačije. Najzmogljivejšega, 150-kilovatnega, so avstrijski gasilci k sovodenjski šoli pripeljali v ponedeljek zvečer in naslednji dan nanj priključili polovico vasi. »Pripeljali smo še dva manjša agregata, ki z elektriko oskrbujeta še dodatnih deset do dvanajst hiš,« je razložil Walter Behmüller iz poklicne gasilske enote iz Salzburga. Drugi polovici vasi elektriko zagotavlja agregat Slovenske vojske, prav ob našem obisku pa so kranjski gasilci pripeljali še dodaten zmogljivejši agregat, ki ga je priskrbela civilna zaščita.
Zaradi padlega drevja na stanovanjsko hišo so morali iz Sovodnja v občinsko stanovanje v Gorenji vasi začasno preseliti petčlansko družino Matijevič, ki je do torka spala kar v gasilskem domu v Sovodnju. »V gasilskem domu je v noči s sobote na nedeljo spalo kar okoli štirideset ljudi – od gasilcev, ki se z intervencij niso mogli vrniti na svoje domove, do dvanajstih krajanov, ki so se morali zaradi poškodovanih hiš ali preteče nevarnosti izseliti iz svojih domov, in približno petnajstih popotnikov, ki so ostali ujeti na Sovodnju,« je razložil predsednik PGD Sovodenj Mitja Pavšič.
Na območju občine Gorenja vas–Poljane so sicer konec tedna brez elektrike ostali tudi v mnogih drugih vaseh – npr. v Poljanah, Lučinah, Malenskem Vrhu, Hlavčih Njivah, Brdah, Suši, na Žirovskem Vrhu …, neprevozne so bile številne ceste, a največ škode je zaradi snega in žleda nastalo prav na Sovodnju, je ocenil župan Milan Čadež. »Ljudje so zelo potrpežljivi, vendar razumnost in potrpljenje ima tudi svoje meje, mi pa se skupaj z civilno zaščito, gasilci PGD Trebija in Sovodenj ter Elektrom Ljubljana trudimo, da bi čim prej vzpostavili vsaj zasilno stanje,« je poudaril.