Žlindro predelujejo dan in noč
Družba Harsco Minerali je na agencijo za okolje podala vlogo za okoljevarstveno soglasje za povečanje količine predelave žlindre na 302.400 ton letno.
Jesenice – Družba Harsco Minerali, ki je lani začela predelovati žlindro v novi tovarni na območju Acronija, je na Agencijo RS za okolje podala vlogo za okoljevarstveno soglasje za povečanje količine predelave žlindre.
S sedanjih 49 tisoč ton naj bi se količina letno predelane žlindre povečala na največ 302.400 ton. Za takšno povečanje pa podjetje potrebuje okoljevarstveno soglasje in presojo vplivov na okolje, dokumentacija je na ogled na spletni strani Agencije RS za okolje in na Upravni enoti Jesenice, kjer zainteresirana javnost do 20. februarja lahko poda tudi pripombe.
Kot je pojasnil direktor Harsca Minerali Andrej Begelj, bodo večje količine žlindre predelovali v že zgrajeni tovarni in ne bo šlo za nikakršno gradnjo ali vkjučevanje dodatnih naprav in zemljišč. "Povečanje predelanih količin žlindre bo doseženo tako, da bo naprava obratovala večje število obratovalnih ur," je povedal Begelj. Tako naj bi naprava delovala 24 ur dnevno do 280 dni v letu. Že zdaj delajo v treh izmenah, je pojasnil Begelj, torej tudi ponoči. Dosedanje meritve so pokazale, da mejne vrednosti kazalcev hrupa pri najbolj izpostavljenih stanovanjskih objektih v naselju Lipce niso presežene, prav tako tudi drugi vplivi na okolje ne presegajo mejnih vrednosti. Begelj je poudaril, da je količina 302.400 ton letne predelave žlindre najvišja možna količina, ki jo zmore predelati naprava, a je bržkone nikoli ne bodo dosegli. Letos naj bi tako po načrtih predelali med 180 in 200 tisoč tonami žlindre. Gre tako za svežo žlindro iz Acronijeve proizvodnje, ki ima status stranskega proizvoda, kot za nakopičeno žlindro iz preteklosti, ki je smatrana kot odpadek. Tako so se že lotili predelave kupov žlindre na Belskem polju, ki naj bi bili počiščeni v dveh mesecih, nato pa bodo začeli sanirati velikanski kup žlindre na obrežju Save. Ta čas v podjetju, ki mu je okoljska organizacija Alpe Adria Green nedavno podelila naziv okolju prijazno podjetje, dela 29 ljudi. Direktor Begelj je povedal, da je ena izmena delavcev zaposlenih prek kadrovske agencije. V primeru, da dobijo okoljevarstveno soglasje in bodo še naprej lahko delali v treh izmenah, pa bodo vse delavce – in še nekaj dodatnih – tudi redno zaposlili.