Močna gorenjska ekipa olimpijcev
Na olimpijskih igrah, ki se čez dva tedna začenjajo v ruskem Sočiju, naj bi nastopilo najmanj šestinšestdeset slovenskih športnikov, na čelu ekipe, v kateri je več kot polovica Gorenjcev, pa bo slovensko zastavo vihtel hokejist Tomaž Razingar.
Kranj – »Zame je velika čast, da bom nosil olimpijsko zastavo, čeprav mislim, da bi si to zaslužili tudi vsi drugi v naši hokejski ekipi, ki si je priborila uvrstitev za nastop v Sočiju. Prav tako bi to čast lahko imeli drugi športniki, člani slovenske olimpijske ekipe. Lahko pa povem, da bom, ko bodo poklicali ekipo Slovenije, na štadion ponosno prišel s slovensko zastavo,« je minuli torek ponosno povedal kapetan slovenskih risov Tomaž Razingar, ki mu bo pripadla čast kot prvemu v slovenski olimpijski ekipi vkorakati na slovesnost ob odprtju olimpijskih iger v Sočiju. Te se bodo začele čez natanko štirinajst dni, poleg Tomaža pa bodo na stadion zagotovo ponosno prišli tudi drugi naši športniki, ki jih je na listi udeležencev, ki jo je potrdil Olimpijski komite Slovenije, za zdaj šestinšestdeset.
Za doslej največjo slovensko olimpijsko družino so s svojo uvrstitvijo na hokejski turnir poskrbeli prav naši hokejisti. Selektor Matjaž Kopitar je reprezentanco risov predstavil že na začetku tega meseca, v njej pa prevladujejo Gorenjci, ki si sicer hokejski kruh služijo v tujini. Tudi med drugimi športniki, od odličnih gorenjskih smučarskih tekačic do deskarjev, smučarjev skakalcev, nordijskih smučarjev, alpskih smučarjev in biatloncev je veliko Gorenjcev, zagotovo pa bomo Gorenjci še kako stiskali pesti tudi za druge slovenske športnike, ki so si z rezultati priborili olimpijske vozovnice.
Žal med njimi vsaj za zdaj ni odličnega smukača Andreja Šporna, ki v tej zimi ni potrdil norme. Andreja ta konec tedna čaka nastop v Kitzbühlu, gorenjski smučarski delavci na čelu s kranjskogorskimi pa so razočarani, da se naš najboljši smukač preteklih zim ni uvrstil na seznam potnikov za Soči. Tudi v njegovem domačem klubu ASK Kranjska Gora se s tem ne strinjajo in so že vložili pritožbo, protestno pismo pa so poslali tudi na Smučarsko zvezo Slovenije in Olimpijski komite. Menijo namreč, da sta odločitev Strokovnega sveta za vrhunski šport in posledično tudi sklep IO OKS preuranjena, s tem pa je tekmovalcu narejena nepopravljiva škoda. »V našem klubu smo prepričani, da si Andrej s svojimi rezultati v preteklosti, predvsem pa s svojim potencialom za doseganje vrhunskih rezultatov na najtežjih tekmovanjih več kot zasluži uvrstitev v reprezentanco za nastop na OI v Sočiju,« pravi predsednik UO ASK Kranjska Gora Gregor Benedik.
Tako so na seznamu potnikov v Soči alpski smučarji Rok Perko, Mitja Valenčič, Klemen Kosi, Žan Kranjec, Tina Maze, Ilka Štuhec, Katarina Lavtar in Maruša Ferk, biatlonci Jakov Fak, Klemen Bauer, Janez Marič, Peter Dokl, Simon Kočevar in Teja Gregorin, deskarji na snegu Žan Košir, Rok Marguč, Rok Flander, Izidor Šušteršič, Tim-Kevin Ravnjak, Jan Kralj, Matija Mihić, Cilka Sadar in Glorija Kotnik, Marjan Jelenko, smučarski skakalci in skakalke Peter Prevc, Robert Kranjec, Jaka Hvala, Jurij Tepeš, Jernej Damjan, Katja Požun, Špela Rogelj, Eva Logar in Maja Vtič, tekačice na smučeh Katja Višnar, Vesna Fabjan, Alenka Čebašek, Nika Razinger in Barbara Jezeršek, smučar prostega sloga Filip Flisar in nordijski kombinatorci Marjan Jelenko, Gašper Berlot in Mitja Oranič.
Odbor za vrhunski šport je na pogojni ravni na seznam sicer uvrstil še deskarja Tima Mastnaka, nordijskega kombinatorca Matica Plaznika in biatlonko Andrejo Mali, a le ob pogoju, če bo Mednarodni olimpijski komite oz. krovna zveza (FIS ali IBU) Sloveniji odobril dodatno kvoto.
Poleg Andreja Šporna na seznamu ni smučarjev Martina Čaterja in Ane Drev, tekačev Boštjana Klavžarja in Roka Tršana, skeletonista Anžeta Šetine ter sankača Daneja Navrboca. Kot je na sredini predstavitvi olimpijske ekipe v Ljubljani povedal predsednik OKS Janez Kocijančič, pa do morebitnih sprememb lahko pride, če bo kateri od teh športnikov v prihodnjih dneh še izpolnil olimpijsko normo.