Igra za škis mojstre
Ljubitelji igre tarok se bodo letos lahko preizkusili tudi na prvenstvu Gorenjske, ki se je minuli petek začelo v Mengšu, sredi aprila pa se bo po šestih kolih zaključilo v Kranju. Med igralci odločno prevladujejo moški upokojenci.
Mengeš – Kletni prostori gostišča Trdinov hram v Mengšu so se v petek spremenili v pravo tekmovališče, a z močnim pridihom družabnosti, kar je tako značilno za igro tarok, ki je pri nas vse bolj priljubljena. Člani Tarok društva Kranj in Tarok kluba Mengeš so združili moči in organizirali prvo od šestih kol odprte lige v taroku za pokal Gorenjske, na katerega se je prijavilo 53 ljubiteljev te igre, od tega zgolj tri ženske.
»V Sloveniji je veliko igralcev taroka, ki prihajajo iz dvajsetih društev in so že enajst let združeni v Tarok zvezi Slovenije. Ker si želimo, da bi poleg državnega prvenstva imeli tudi regijska tekmovanja, smo letos prvič organizirali tudi gorenjsko ligo. Na Gorenjskem imamo tri društva, v Mengšu in dva v Kranju, prav naše Tarok društvo Kranj pa je tako po številu igralcev kot po njihovi kakovosti med najmočnejšimi pri nas, saj imamo tudi Bojana Makovca, dvakratnega državnega prvaka in škis mojstra, kar je najvišji možni naziv v tej igri,« nam je povedal predsednik Tarok društva Kranj Henrik Peternelj in nam razložil nekaj pravil igre. Liga združuje šest turnirjev s trikrat po osemnajst iger, pri čemer je eno kolo omejeno na osemdeset minut. Igralci karte prinesejo s seboj, ob igri pa se ne sme piti, kaditi ali preveč govoriti, kar budno spremlja tudi sodnik.
In tako kot pri vsaki igri, tudi pri taroku velja, da vaja dela mojstra. »Pred takimi turnirji imamo pogostejše treninge, niso pa to neki pivski večeri, čeprav smo resda igralci večinoma moški. Ženskam je mogoče tudi malo nerodno kartati, prav tako ti turnirji trajajo po cel dan in ženske si ob družini in gospodinjstvu ta čas težje vzamejo. Številni to igro vzamejo zelo resno – štejejo taroke, sledijo, koliko tarokov je že zunaj, kakšne barve so, kdo še ima kakšne karte … Za večino pa je to predvsem družabna igra, prav zato pa tudi prevladujemo upokojenci, ki imamo za to preprosto več časa. Najbolj pomembno pa je, da je igra poštena,« je še povedal Peternelj.
Prvenstvo Gorenjske, ki je namenjeno tudi ljubiteljem, ki še niso člani katerega od društev, se bo v Mengšu nadaljevalo 31. januarja in 21. februarja, 7. in 21. marca ter 11. aprila pa bodo trije turnirji še v gostišču Dežman na Mlaki pri Kranju.