Hiše nikakor ne bi mogli rešiti
Z zaslišanjem sodnega izvedenca gradbene stroke se je nadaljeval pravdni postopek, ki ga je proti Občini Bohinj in Republiki Sloveniji sprožila družina Bremec.
Kranj – Na okrožnem sodišču v Kranju se je nadaljevalo sojenje v pravdni zadevi družina Bremec proti občini Bohinj in Republiki Sloveniji. Gre za odškodninski zahtevek, ki ga je leta 2011 sprožila družina iz Srednje vasi v Bohinju, ki ji je 16. decembra 2008 zemeljski plaz odnesel hišo. V tožbi navajajo, da je bilo po močnem deževju septembra 2007, ko se je za hišo sprožil manjši plaz, pristojnim službam občine in države sporočeno glede plazu in zaprošeno za pomoč in varstvo pred zemeljskim plazom. To naj ne bi bilo zagotovljeno.
Tako naj bi nastala odgovornost države in občine, zato družina zahteva tristo tisoč evrov zaradi uničene hiše, sedemdeset tisoč zaradi uničenja premičnin, dva tisoč za nesubvencioniranje najemnine za stanovanje, v katerem bivajo, šest tisoč za izgubljeni dobiček iz oddaje apartmajev in mesečno rento zanje ter dodatnih 12 tisoč za strah in duševne bolečine.
Na tokratni obravnavi so zaslišali sodnega izvedenca gradbene stroke Branka Prokopa, ki je v zapisal, da temelji hiše niso odstopali od geotehničnih priporočil, čeprav je bila klet povečana: »Temeljenje je bilo kljub spremembam zadostno, saj klet ni klonila niti pod plazom.« Dodal je še, da mu ni jasno, kako je izvedenec občine Bohinj prišel do ugotovitve, da objekt ni v skladu z lokacijskim dovoljenjem, saj je bilo zanj izdano gradbeno dovoljenje: »Drži pa, da ni imel uporabnega dovoljenja.«
Proti mnenju izvedenca je protestiral direktor občinske uprave Bohinj Miro Sodja, ki je poudaril, da izvedenec ni razpolagal z lokacijskim dovoljenjem, na kar je izvedenec odgovoril, da odmiki za meter v vsako smer za stroko niso relevantni. Izvedenec se tudi ni strinjal z mnenjem izvedenca občine, da bi protipotresne vezi preprečile porušitev, saj tolikšnega pritiska hiša nikakor ne bi zdržala. Direktor občinske uprave Miro Sodja je protestiral tudi proti navedbam, da je geološko poročilo opozarjalo na nevarnost plazu: »Poročilo ne opozarja na plazitev, kot se je zgodila.« Hkrati se vsi strinjajo, da noben ukrep ne bi rešil hiše.
Sodnica Meta Pristavec je pojasnila, da se nagiba k vmesni sodni odobritvi zahtevka, kar pomeni, da bi v nadaljevanju odločali le še o višini odškodnine. Sojenje se bo z zaslišanjem prič, med katerimi so tudi vodje civilne zaščite in uprave za zaščito in reševanje, nadaljevalo 13. februarja, ko bo najverjetneje znana tudi vmesna sodba.
Odškodninski zahtevek Bremčevih je sprožil zgražanje v Bohinju, saj so neposredno po nesreči družini priskočili na pomoč, občina je odkupila njihovo zemljišče, financirala spremembo prostorskih dokumentov, saj tožniki gradijo novo hišo. Skupaj so tožniki prejeli skoraj sto tisoč evrov pomoči.